facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Digitalizaci map všech sítí v Česku usnadní DTM Connector

-PR-

Ucelený a aktuální obraz o veškeré technické infrastruktuře vyžaduje plynulý přenos velkých objemů dat. Ideálním řešením pro správce sítí je svěřit tento proces automaticky fungujícímu softwaru.


O současnosti se dá říct, že je dobou neuvěřitelné propojenosti. Stát je doslova protkán nejrůznějšími vedeními od rozvodů vody a kanalizace, přes energetické sítě po datové linky. Pár čísel pro ilustraci: systém centrálního zásobování teplem využívá zhruba deset tisíc kilometrů teplovodů, přenosovou síť elektrické energie, tedy pouze páteř elektrizační soustavy, tvoří téměř 5,5 tisíce kilometrů kabelů a datová infrastruktura už se dnes počítá v desítkách tisíc kilometrů. Co nejlepší znalost téhle nekonečné pavučiny vodičů a potrubí je zásadní při nové výstavbě, ucelené informace ale zatím chybí.

Vše upravuje novela zákona o zeměměřičství, podle níž k 1. čer­ven­ci 2024 v každém kraji vznikne digitální technická mapa (DTM) za­chy­cu­jí­cí všechny sítě a s nimi spojené infrastrukturní objekty. „Tyto snahy nejsou nové, už v minulosti spolupracovali vybraní správci sítí s vybranými samosprávami a digitální technické mapy vznikaly na bázi dobrovolnosti. To ale znamenalo, že se nezapojovali všichni zainteresovaní, vznikaly nové a nové mapové sady, geodeti znova a znova zaměřovali ta samá území, přičemž výsledky se mnohdy lišily,“ popisuje Jiří Lagner ze softwarové společnosti Unicorn, které se mimo jiné zabývá geodetickými informačními systémy. Novela zeměměřičského zákona je tak podle něj určitě krok správným směrem, protože všichni provozovatelé a vlastníci budou mít povinnost poskytnout informace o svých sítích do digitálních map, které budou spravovat jednotlivé kraje vždy pro své území.

Jiří LagnerJiří Lagner je Sales Manager ve spo­leč­nos­ti Unicorn Systems. Aktiv­ně pra­cu­je v oblas­ti pro­jek­tů DTM / DMVS, je čle­nem Pra­cov­ní sku­pi­ny pro národ­ní infra­struk­tu­ru pro pro­sto­ro­vé infor­ma­ce (PS NIPI) Rady vlády pro info­rmač­ní spo­leč­nost (RVIS).

„Celé je to předehra pro portál stavebníka a digitalizaci stavebního řízení a územního plánování, kde stát zamýšlí, že v oběhu bude vždy jen požadavek stavebníka nikoliv stavebník sám,“ vysvětluje Lagner. Dnes mnohými proklínané nekonečné stavební řízení by podle tohoto záměru mělo vypadat tak, že stavebník zadá do počítače žádost o stavební povolení, vyplní potřebné formuláře v digitální podobě, připojí přílohy a odešle vše ke zpracování na stavební úřad. Tam žádost přijmou, zajistí stanoviska všech orgánů a budou komunikovat digitálně až do vydání či nevydání stavebního povolení. Digitální technické mapy jsou přitom základním předpokladem. „Principem je sdílení všech informací o sítích i objektech, které všichni poskytovatelé mají, včetně základní prostorové situace,“ zdůrazňuje Lagner.

Takové datové sady obsahující detailní informace o všech sítích budou vyžadovat nemalé úsilí od konkrétních zpracovatelů digitální technické mapy kraje, ale také od správců sítí, kteří budou zodpovídat za správnost dat. Často budou muset svou dokumentaci aktualizovat, doměřovat polohy sítí na odpovídající třídu přesnosti, nebo uvést parametr kvality zaměření. Dalším prvkem nezbytným pro fungování map je plynulé sdílení dat, pro které byl stanoven jednotný výměnný formát. Styčným bod pro přenos informací bude Český úřad zeměměřičský a katastrální, odkud data poputují dál k jednotlivým zpracovatelům map.

Všem vlastníkům a provozovatelům sítí přitom může usnadnit situaci DTM Connector, který jejich geografický informační systém dokáže propojit s digitální technickou mapou každého konkrétního kraje. „Náš interface pracuje i obráceně, to znamená, že přenáší data z map do geografických informačních systémů jednotlivých správců sítí. K DTM Connectoru může také správce TI/DI využít další moduly z oblasti rozšířené reality, dálkového průzkumu země a risk monitoru a získat tak komplexní informační systém,“ vysvětluje Jiří Lagner.

DTM Connector

DTM Connector funguje po prvotní konfiguraci plně automaticky, takže povinné subjekty nemusí data ručně zpracovávat, odesílat a pak zase pracně přijímat zpátky. „Toto řešení eliminuje chyby, které může při editaci a zasílání dat udělat člověk, zároveň zajistí kontrolu plnění legislativních povinností,“ dodává Lagner.

Revoluce v digitalizaci map technické infrastruktury má podle něj obrovský přínos i pro samotné správce sítí, kteří získají přehled o vedeních všech dalších hráčů v daném území a mohou tomu přizpůsobit svoje plány. Díky DTM Connectoru budou mít tyto informace vždy automaticky k dispozici ve svém geografickém informačním systému.

Je Váš geo­gra­fic­ký infor­mač­ní sys­tém při­pra­ven na sou­čas­né rych­lé tempo změn? S Unicor­nem pro­po­je­ní vaše­ho GIS s DTM pro­běh­ne snad­no a jed­no­du­še. Při­hlas­te se na bez­plat­nou kon­zul­ta­ci s naším odbor­ní­kem v oblas­ti DTM.