facebook

Vision ERP pomáhá vyrábět tradiční český křišťál

Ruční výroba polotovarů ze skloviny u sklářských pecíRučně foukaný a broušený křišťál vzniká v josefodolské sklárně od druhé poloviny 19. století. Pod značkou CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE, a. s., se spojuje tradiční ruční výroba s využitím moderních dekorů od renomovaných výtvarníků. K efektivitě výroby přispívá také software Vision ERP, který společnost využívá od začátku tisíciletí.


Společnost CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE využívala od devadesátých let 20. století program OSKAR. OSKAR byl úspěšný předchůdce Vision ERP zaměřený především na ekonomiku, který fungoval v prostředí DOS. Ve sklárně s ním byli spokojeni, a protože chystali do budoucna rozšiřování výroby, zaujala vedení firmy CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE prezentace nového komplexního systému Vision ERP (tehdy se jmenoval Vision32), se kterým přišla společnost Vision Praha v roce 2000. „Oskar nám v tu chvíli vyhovoval, ale ve Visionu jsme viděli velký potenciál do budoucna,“ říká Dušan Chatrný, ředitel a majitel společnosti CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE.

Systém ve výrobě

Vision nejdříve využívali ve sklárně pouze pro účetnictví a sklady, k implementaci modulu pro výrobu došlo v roce 2015. Nyní společnost využívá moduly Ekonomika, Mzdy a personalistika, Nákup a sklady, Výroba, E-shop a CRM.

„Každý náš výrobek projde mnoha stadii výroby. U některých je potřeba zaznamenat i sto různých operací. Z jednoho polotovaru třeba vyrobíme dva výrobky, jiný produkt zase sestává z několika polotovarů. Dříve se vše zaznamenávalo ručně a nebylo to úplně přehledné, využívání čárových kódů nám uspoří odhadem 50 % času, který jsme dřív věnovali evidenci výroby. Jsem proto s Visionem velmi spokojen a v plánu jsou další rozšíření systému,“ říká Dušan Chatrný.

Mísa s průvodkami – nalevo moderní průvodky s čárovými kódy, napravo původní, do kterých se psalo rukou
Mísa s průvodkami – nalevo moderní průvodky s čárovými kódy, napravo původní, do kterých se psalo rukou

Čárové kódy šetří 50 % času

Pro každý výrobek vznikne nejdříve v oddělení technologické přípravy výroby s pomocí Visionu kusovník. Ten obsahuje materiálovou rozpisku a technologický postup.

První stadium výroby probíhá už při přípravě suroviny pro výrobu skla, tzv. skloviny, v několika barevných odstínech. Na huti z ní foukáním do forem skláři vytvoří polotovary. Ty pokračují do skladu polotovarů.

Hlavní úspora času vzniká při naskladňování a vyskladňování jak polotovarů, tak i hotových výrobků. Dříve se všechno muselo ručně zapisovat, nyní stačí jedno pípnutí ruční čtečkou a data jsou online zaznamenána do systému. Pro přehlednost nad zakázkami slouží kontrolní okno, kde je možné sledovat rozpracovanost položek zakázky po klíčových operacích výroby.

Podniková prodejna i služby pro turisty

Polotovary pak míří k dalšímu zpracování a do brusírny. Hotový výrobek se zabalí a uskladní, než je zaslán na základě objednávky k zákazníkovi, nebo třeba do pražské podnikové prodejny, která slouží zároveň jako vzorkovna. Další podniková prodejna funguje v areálu firmy ve Světlé nad Sázavou, zboží se prodává také přes e-shop. Cestovní agentura, která zajišťuje pro zájemce komentované prohlídky sklárny, využívá také Vision ERP. Veškeré agendy z ekonomiky, výroby, skladů a podnikových prodejen jsou tedy úspěšně propojeny.

Jan Kašpar Jan Kašpar
Autor je konzultantem pro ERP systémy ve společnosti Vision Praha, s. r. o.