facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Digitalizace pomáhá rozvíjet miliardový byznys Prusa Research

-PR-

Josef PrůšaInovátor na poli 3D tisku nemůže pandemické období označit za krizové. Naopak. Neví, co dřív. „Odhadli jsme včas vážnost situace, vytvořili si dostatečné zásoby a ještě víc posílili naši samostatnost. Digitalizace je toho všeho přirozenou součástí. Jedeme v ní už od začátku,“ říká Josef Průša, čerstvý držitel titulu Podnikatel roku v anketě Ernst & Young.


A pomáhá s ní i software ABRA – Prusa Research od roku 2017 frčí na ABRA Flexi. Kvalitní IT zázemí, pružné reakce a inovace nesou výsledky. Firma s více než 600 zaměstnanci letos počítá s obratem přes dvě miliardy korun.

Když něco končí, něco dalšího začíná. Josef Průša se v roce 2012 (coby dvaadvacetiletý) rozhodl opustit Vysokou školu ekonomickou (jednoduše proto, že ho nebavila) a rozjet byznys s 3D tiskem, kterému se roky věnoval jako fanoušek. V té době už měl na kontě vlastní vyhřívanou podložku, která zlepšovala přilnavost první vrstvy, a dokonce i třetí inovaci modelu Prusa Mendel – základ současného přístroje Original Prusa i3. Jak přiblížit jeho funkci? „Představte si, že svůj model rozkrájíte na plátky, jako bramboru na chipsy, a poté nakreslíte tavnou pistolí jeden chips za druhým, až máte celou bramboru,“ vysvětluje Josef Průša.

Když po čtyřech letech podnikání firma vyrostla natolik, že potřebovala větší prostory, bylo zároveň jasné, že spreadsheety na Google Docs už nestačí. Na přelomu roku 2016/2017, kdy zaměstnávala 60 lidí a měsíčně prodala 600 tiskáren, začala účtovat v ABRA Flexi.

ABRA Flexi usnadňuje integraci s dalšími systémy. „Potřebovali jsme ekonomický software, na který můžeme napojit náš e-shop a externí systém na skladové hospodářství a tím celé účetnictví zautomatizovat. Z velké části tak rozhodlo vaše skvělé API,“ říká Josef Průša. Své tiskárny prodává přes e-shop napojený na Flexi, které zpracovává objednávky, generuje faktury a pod taktovkou má kompletní účetnictví včetně mezd a informací z externího systému na skladování. Celé účetnictví se tak firmě podařilo maximálně zautomatizovat.

Josefa Průši jsme se zeptali, v čem spočívá úspěch 3D tiskáren a jak se firma dokázala vyrovnat s pandemickou situací:

Trh zásobíte dvěma typy produktů – skládačkami pro geeky a hotovými tiskárnami pro firmy a „běžné“ uživatele. O jakou skupinu je větší zájem?
Stavebnice, jak těmto produktům říkáme, jasně vedou, v poměru zhruba 70:30. Ale oba typy tiskáren kupují firmy i domácí uživatelé – záleží na tom, co přesně od tiskárny chtějí. Při stavbě stavebnice se dozvíte hodně o tom, jak tiskárna funguje a jste schopni si ji potom rychle sami opravit, což má své výhody. Hodně často se tak stává, že i firmy si objednají stavebnici a následně pak kupují už složené tiskárny.

Jak se během pandemie, kdy jste museli pozastavit členství v dílně, změnila poptávka po využití strojů k zakázkové výrobě?
V naší hi-tech dílně PrusaLab se v době pandemie změnilo skoro všechno. Vzhledem k tomu, že jsme museli dílnu uzavřít pro běžné členy z řad veřejnosti, hledali jsme další možnosti, jak stroje využít. Našli jsme je, vedle interního využití pro vývoj, i v zakázkovém prototypování a dalších unikátních projektech, na kterých spolupracujeme jak s jednotlivci, tak firmami. Jako jeden z výsledků této změny vznikl i náš hardwarový akcelerátor pro start-upy, které chtějí prorazit se zajímavými novinkami.

Jakým způsobem jste přizpůsobili řízení firmy, abyste i během krize, tedy ve změněných podmínkách, mohli dále inovovat a rozvíjet svůj byznys?
V zásadě jsme měnili hlavně podmínky fungování přímo v týmu tak, abychom našim kolegům zajistili co nejbezpečnější prostředí. A zároveň jsme se soustředili na co nejlepší vysvětlování všech opatření. Změny strategie přicházely spíše na základě vnějších vlivů – třeba v případě zpoždění původních plánů, kvůli obtížné situaci u dodavatelů a globálním problémům s dopravou.

Jaké jsou vaše další nejbližší plány v rámci automatizace, digitalizace a byznysu obecně?
Naše firma je digitální a internetová už od začátku. Máme to v genech, takže tady nemusíme nic měnit. Ale pandemie nám ukázala, že v některých ohledech bude třeba být co nejvíc samostatní a soběstační. Proto jsme se vrhli na projekt vlastní vstřikolisové výroby plastů a také budujeme vlastní osazování plošných spojů. Díky tomu budeme schopni dělat kvalitnější elektroniku. Chtěli bychom to spustit v létě.

ABRA
www.abra.eu/inspirace