facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT řešení pro výrobní podniky II , Plánování a řízení výroby , Trendy ICT

Virtuální realita je budoucností strojního inženýrství obzvláště v době vzdálené spolupráce

Jan Frič


Virtuální realitu HTC Vive Pro lze využít například při navrhování klikového hřídele motoru.Virtuální realitu zná dnes již téměř každý, může být skvělým nástrojem pro interní testování modelů a sestav i ohromujícím nástrojem pro jejich prezentaci klientům. Co ale zatím tak obvyklé není je samotné modelování strojů a vytváření sestav v jejím prostředí. A to i přes to, že jde o skvělou odpověď na komplikovanou situaci, do které se celý svět dostal. I bez ohledu na aktuální omezení, které pravděpodobně povede k jejímu rychlejšímu přijetí v mnoha odvětvích, představuje virtuální realita cestu k velkým úsporám a pokroku.


Přirozené modelování v prostoru

Díky stereoskopii, možnosti přirozeného pohybu a přesně sledovaným ovladačům otevírá virtuální realita úžasné možnosti již při vytváření nového stroje. V době obsáhlých katalogů jednotlivých součástek a funkčních prvků již není nutné neohrabaně manipulovat s celým modelem na ploché obrazovce. Větší stroje je možné přirozeně obcházet a stavět tak, jako by stály přímo před inženýrem. Stačí jednoduše brát součástku za součástkou a vše skládat jako stavebnici s neomezeným počtem součástek.

Velkou výhodou virtuální reality je i možnost neomezeně změnit měřítko práce. Je třeba navrhnout obrovský hydraulický lis? Není problém jej zmenšit tak, aby umožňoval pohodlnou manipulaci na virtuálním „pracovním stole“. Stejně tak je možné zvětšit model toho nejjemnějšího hodinového strojku. Ačkoli je možnost změnit měřítko dostupná i při běžné práci na PC, zdaleka neposkytuje takový přínos jako ve virtuální realitě. Ta totiž inženýra obklopí a umožňuje naprosto intuitivní manipulaci s veškerými funkčními prvky bez omezení velikostí monitoru.

Obr. 1: Virtuální realita ve spojení se software Mindesk dovoluje upravovat a zároveň vykreslovat model v reálném čase na PC i VR zároveň.
Obr. 1: Virtuální realita ve spojení se software Mindesk dovoluje upravovat a zároveň vykreslovat model v reálném čase na PC i VR zároveň.

Síla spolupráce a rychlejší shoda napříč pracovištěm

Práce ve virtuálním prostoru umožňuje urychlení každého kroku návrhu. Typická situace při hledání komplexních řešení je vytvoření návrhu, jeho zaslání kolegům ke komentáři, revize a přepracování. Takové kolečko se pak opakuje až do okamžiku, kdy dojde k všeobecné shodě napříč týmem. Často do tohoto procesu vstupuje i management, designové oddělení, nebo samotný klient. I v tomto směru nabízí VR pomocnou ruku.

Díky možnostem spolupráce na jediném projektu přím v prostředí VR je možné celý stroj konstruovat za účasti více pracovníků, kteří zároveň mohou komunikovat a v reálném čase. Vše je mnohem intuitivnější a přirozenější. To se týká i následné prezentace a připomínkování. Vše je možné vyřešit v rámci virtuální schůzky, která je v aktuální situaci koronavirové krize zároveň často jedinou možnou variantou. Přirozenou možnost precizně vyjádřit požadované změny přitom může mít i klient.

Například nový SW balík HTC Vive XR Suite umožňuje online účastníkům meetingu anotovat 3D modely pomocí virtuálního značkovače. Inženýr si pak jednotlivé připomínky nafotí přímo na modelu a snadno je zapracuje, nebo naopak ihned klientovi vysvětlí, proč je jeho návrh nerealizovatelný. Všichni účastníci se přitom mohou v reálném světě nacházet třeba na opačném konci planety.

Obr. 2: HTC Vive Sync umožňuje spolupráci na velkou vzdálenost i anotace v libovolných 3D modelech.
Obr. 2: HTC Vive Sync umožňuje spolupráci na velkou vzdálenost i anotace v libovolných 3D modelech.

Efektnější a zároveň levnější prezentace

Oblastí, ve které se virtuální realita již etablovala je prezentace. Ať už se budeme bavit o prezentaci klientovi, nebo o virtuálních stáncích na reálných veletrzích, vždy můžeme pozorovat vyšší úspěšnost prezentace a nezanedbatelné úspory. I při komornějších akcích však může virtuální realita působit efektněji a dává najevo technologickou progresivitu firmy.

Nejvýznamnější úspory se ukrývají v nákladech na logistiku a výstavní prostor při účasti na veletrzích. Místo převozu několika strojů lze transportovat například jediný vzorek a zbylých 20 nejdůležitějších výtvorů kanceláře prezentovat na ploše 4x4 metry, ve virtuální realitě. Prezentující přitom už nikdy nebude muset říct zájemci: „Ano, takové stroje umíme projektovat také, ale bohužel tu nemám jediný vzorek, který bych vám ukázal.“. Místo toho jednoduše zaloví ve složce s modely a podá zájemci VR headset. Zároveň se již vedoucí pracovníci nebudou muset rozhodovat, které z produktů prezentovat a které nikoli. Náklady na prostor na výstavišti, běžně atakující 5000 Kč za m2, klesnou na úroveň prezentace jediného stroje a logistika, která je mnohdy ještě nákladnější odpadne úplně.

Virtuální realita tak neustále dokazuje, že najde uplatnění nejen v nynější naléhavé situaci, kdy je výhodnější se setkávat online, ale také v budoucnosti. Umožní totiž bezproblémovou spolupráci na velkou vzdálenost i prezentaci jejích výsledků. Zvyšuje tak efektivitu a snižuje náklady bez nutnosti větších investic do modernizace.

Jan Frič
Autor článku je kulturolog, PR manager a nadšenec pro virtuální realitu.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.