facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 23. 11. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Zdravotní pojišťovny spouští přihlašování do klientských portálů pomocí BankID

Téměř tři miliony klientů českých zdravotních pojišťoven se již může registrovat a přihlašovat do klientského portálu pojišťovny pomocí bankovní identity. Ověře­ní identity klientů prostřednic­tvím BankID umožňuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví a Vojenská zdravotní pojišťovna. Do konce letošního roku identifikaci klientů přes BankID spustí i Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. V průběhu prvního pololetí roku 2023 se k nim plánuje přidat i Všeobecná zdravotní pojišťovna s dalšími téměř 6 miliony pojištěnců a Revírní bratrská pojišťovna.„Jsem rád, že zdravotní pojišťovny zpřístupňují své klientské portály široké veřejnosti, která disponuje bankovní identitou. V klientském portále najde pojištěnec například přehled absolvovaných preventivních prohlídek či může požádat o finanční příspěvek na preventivní aktivity,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.

V online portálech zdravotních pojišťoven mají klienti přístup také k podrobným údajům o čerpané zdravotní péči a jejích cenách. Lidé si mohou zkontrolovat i platby svého zdravotního pojištění. „Výpis vykázané zdravotní péče obsahuje citlivé osobní údaje pojištěnce, proto musí mít zdravotní pojišťovny vždy bezpečně a přesně ověřeno, komu informace zpřístupňují. To jim zaručuje ověření klienta přes BankID, což je bezpečnější než doposud užívané prostředky identifikace, navíc klienti využívají způsob přihlášení, který důvěrně znají,“ doplňuje Marek Růžička.

Bankovní identita je totiž nejvyužívanější způsob digitálního ověření identity občanů v ČR. Bankovní identitu svým klientům aktuálně poskytuje sedm bank a přístup k ní tak má více než 5,5 milionu lidí. Jako digitální občanku ji použilo už přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci pro služby státu a přes 450 tisíc lidí u více než sto třiceti zapojených firem.

Bankovní identitu lze využít také pro online změnu zdravotní pojišťovny. U České průmyslové zdravotní pojišťovny, Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví a Vojenské zdravotní pojišťovny mohou zájemci online podepsat elektronickou přihlášku pojištěnce prostřednictvím BankID SIGN. Tuto možnost již využily tisíce pojištěnců.

Díky BankID je také možné konzultovat své zdravotní problémy s lékaři po telefonu a mít online přístup ke své zdravotní dokumentaci. Tzv. telemedicínu mohou klienti využít u skupiny EUC a nově také u společnosti Moje Ambulance.


 
  

- Inzerce -

Jak může správně nastavený ERP systém pomoci snížit vaše náklady?

V mnoha podnicích poslední měsíce stále více rezonuje téma úspor. Podívejme se tedy blíže na to, jak správně zvolený a naimplemen­to­va­ný ERP systém pomůže ušetřit náklady.

  

- Inzerce -

Lepší je být bohatý a zdravý...

IT Systems 11/2022Aktuální vydání IT Systems vás zavede do světa peněz, které necinkají, ale přesouvají se mezi účty díky novým metodám placení. Je to další proces, který lze díky chytrým digitálním technologiím zefektivnit. Modernizace platebních metod a souvisejících služeb zajímá firmy v oblasti e-commerce, ale i klasický retail a další obory.