facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 1. 12. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Zájem o outsourcing IT služeb roste i mezi menšími firmami

Zájem o outsourcing v oblasti IT rychle roste díky zrychlující digitalizaci, širšímu využití podnikových aplikací a rozšířenější práci z domova. Ve stále větší míře se uplatňuje mezi velkými i menšími společnostmi. Nejčastěji firmy poptávají outsourcing IT podpory, správy infrastruktury a provozu podnikových aplikací. Hlavním důvodem pro outsourcing je přitom nedostatek IT expertů na českém trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti Ness Czech, podle níž se v následující letech dá očekávat další významný růst, kdy pozornost bude věnovaná zejména kybernetické bezpečnosti a práci s daty.Na pracovním trhu panuje setrvalý nedostatek IT expertů, zejména odborníků na kybernetickou bezpečnost a vývojářů. Dle odhadů personální agentury Grafton Recruitment v současné době chybí až 50 tisíc odborníků na IT, což akcelerovalo růst jejich mezd. Firmy mimo IT obor obvykle nedokážou konkurovat nabídkám IT firem, které často nabízejí vyšší mzdu, lepší benefity, a především zajímavější a různorodější pracovní náplň; každodenní kontakt s nejmodernějšími technologiemi hraje při rozhodování o pracovní nabídce velkou roli. Právě nedostatek lidských zdrojů se stává nejdůležitějším důvodem, proč firmy dnes uvažují o outsourcingu dílčích částí svého IT.

„Důvody pro outsourcing IT se v čase mění. Zpočátku to byly náklady, co firmy tlačilo k outsourcingu, pak zase nastavení procesů a jednodušší přístup k know-how. Nyní se motivátorem stává nedostatek lidských zdrojů na trhu práce,“ přibližuje Jiří Zouhar, ze společnosti Ness Czech. Získání přístupu ke specifickým znalostem a technologiím spolu s nahrazením chybějících lidských zdrojů je dle něj dnes dokonce důležitějším argumentem než dříve uváděné důvody pro outsourcing jako snížení a zprůhlednění nákladů, jejich předvídatelnost, či zjednodušení organizační struktury a přenesení rizik spojených s provozem outsourcovaných oblastí na externího dodavatele.

„Pro firmy mimo technologický sektor představuje nábor nedostatkových IT odborníků značnou finanční zátěž a situací na pracovním trhu i výší mezd bývají často překvapeny. I to je potom přivádí k myšlence IT outsourcingu,“ dodává Jiří Zouhar.


 
  

- Inzerce -

Jak řídit úspěšný e-shop? Freshlabels spoléhá na ERP systém Vario

Freshlabels je pojem na trhu e-commerce. Obchod (nejen) s módou, který klade důraz na udržitelnost a nabídku „čerstvých značek“. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak zvládají řízení složité firemní agendy, která je roztříštěná do skladu, kamenných prodejen, centrály a samotného e-shopu?

  

- Inzerce -

Infor Production Scheduling optimalizuje produkci piva v Duvel Moortgat

Duvel MoortgatDuvel Moortgat je belgický rodinný pivovar se zaměřením na speciální piva, do jehož portfolia patří znač­ky jako Duvel, Vedett, La Chouffe, de Koninck, Liefmans či Maredsous. Z lokálního pivovaru se firma postupně stala globální skupinou s 10 produkčními lokalitami včetně Belgie, USA a České republiky, kde v roce 2001 získal Duvel Moortgat 50% vlastnický podíl v humpoleckém pivovaru Bernard.