facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 14. 4. 2025 - redakce

Z asistentů AI využíváme nejčastěji Copilota na počítačích a Gemini na mobilech

AI_n__stroje_k___vodu.jpegUmělá inteligence se stala hitem poslední doby. Stále používanějšími se stávají zejména AI asistenti jako Copilot, ChatGPT nebo Gemini. Zatím je používají jednotky procent uživatelů, ale brzy se stanou všudypřítomnými. Na konci roku je používalo 7 % domácností v pevných sítích a 4 % uživatelů v mobilních sítích po celém světě. Vyplývá to z analýzy AppLogic zveřejněné českou společností ComSource.



Rychlý vzestup a stále narůstající popularita AI asistentů, včetně začlenění do některých prohlížečů, vyhledávačů a sociálních sítí, ukazují na to, že by se mohly stát všudypřítomnými podobně, jako jsou dnes samotné vyhledávače.

AI asistentů je dnes poměrně velké množství, mezi tři největší patří Copilot od Microsoftu, ChatGPT od OpenAI a Gemini od Googlu. Zatímco Copilot je díky propojení s prohlížečem a vyhledávačem nejsilnější na fixních sítích, kde jej využívá zhruba 7 % všech uživatelů, Gemini boduje zejména na mobilních sítích, kde jej využívají více než 3 % uživatelů.

„ChatGPT, který celou horečku vlastně odstartoval a dlouho se držel na prvním místě jak u fixního připojení, tak u mobilních uživatelů, je dnes v obou kategoriích až tím druhým největším. Na fixních sítích jej používá téměř 6 % domácností, na mobilních sítích téměř 3 % všech uživatelů. Využívání ChatGPT ale ke konci roku rostlo rychleji, než tomu bylo v případě Copilot a Gemini, takže uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet,“ říká Jaroslav Cihelka ze společnosti ComSource, která je exkluzivním partnerem analytické společnosti AppLogic v České republice.

ComSource_infografika_k_rozkliknut_____AppLogic_AI___do_textu.png

AI asistenti již překonali svou původní roli v řešení jednoduchých zadání, dnes se stávají více univerzálními nástroji schopnými zodpovídat složité dotazy, nabízet personalizovaná doporučení a bezproblémově se integrovat s chytrými zařízeními. Velkou výhodou AI asistentů oproti tradičním vyhledávačům je to, že uživateli poskytují odpovědi s kontextem a ve formě v jaké si je tazatel přeje.

Jaroslav_Cihelka_k_citaci_na_konci_textu.jpg„Například z pohledu běžného uživatele dnes již nemusím řešit volbu správných klíčových slov při vyhledávání, ale mohu položit otázku a dostanu okamžitě odpověď. Ta se navíc obvykle dobře čte, protože AI používá konverzační styl. V některých případech dostanu k odpovědi také odkazy, ze kterých AI čerpá a můžu si vše ověřit. Pokud nechci dlouhé odpovědi, ale chci třeba jenom číslo nebo tabulku, stačí to AI jednoduše napsat a během několika sekund mám, co chci. AI asistenti jsou navíc schopni si pamatovat předešlé interakce, a i díky tomu mohou poskytovat více personalizované odpovědi,“ doplňuje Jaroslav Cihelka.


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.