facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 12. 10. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Vrgineers představí v Praze letecké simulátory nové generace založené na virtuální a mixované realitě

VrgineersČesko-americká společnost Vrgineers, která je lídrem v oblasti pilotních výcvikových systémů, se již příští týden zúčastní mezinárodní výstavy Future Forces Forum, která se uskuteční od 19. do 25. října v Praze v prostorách PVA Expo Praha. Vrgineers zde budou prezentovat letecké simulátory nové generace založené na virtuální a mixované realitě. K vidění bude Classroom Trainer pro variantu letounů F-16 a F-35 a ukázka kolektivní možnosti tréninku pomocí simulátorů Portable, které budou navzájem propojené mezi sebou. Celkem bude na místě 7 simulátorů doplněných o nejnovější brýle XTAL 3, které mají rozlišení 8K.



Řešení od Vrgineers již využívá americké letectvo, námořnictvo, anglická RAF, nebo Brazilské letectvo. Jejich řešení postupně nahrazuje starší, již nedostatečné, simulátory využívající dataprojektory, které jsou ekonomicky a provozně náročné.

„Velkou výhodou všech našich simulátorů je, že jsou rekonfi­gu­ro­va­tel­né na jakýkoliv typ letounu a propojitelné mezi sebou. Lze tak na nich trénovat jak základní výcvik, tak pokročilé mise včetně tankování za letu. Ve spojení s nejnovějším headsetem XTAL 3, který poskytuje rozlišení 8K a zorné pole a výšce 90° a šířce 180°, se piloti naplno ponoří do virtuálního prostředí. Reagují a interagují se svými kolegy, jako kdyby se na misi právě nacházeli,“ vysvětluje Marek Polčák, CEO a spoluzakladatel společnosti Vrgineers.

Headset XTAL 3

Mixovaná realita povyšuje pilotní trénink na novou úroveň

Verze brýlí XTAL 3 má zabudovaný modul pro mixovanou realitu, která kombinuje skutečný svět s virtuálním prostředím. Díky tomu, pilot vidí své vlastní ruce a fyzicky ovládá přístrojový panel repliky kokpitu. Pilot se tak ocitá ve zcela pohlcujícím prostředí, které mu umožňuje trénovat svalovou paměť a ukládat správné motorické dovednosti tak, aby se zamezilo negativnímu tréninku. Velice snad­no se díky tomu naučí zvládat krizové a nenadálé situace, které by ho v kokpitu skutečného stíhacího letounu mohly stát i život.

Kvalit této technologie si všimla i americká společnost Lockheed Martin, která headset XTAL 3 integrovala pro simulátory využívající Prepare3D software, na kterých trénují letci nejmodernějších stíhacích letounů včetně platforem F-16 a F-35. Díky vysoké kvalitě obrazu v XTAL 3 získávají piloti věrohodný pocit létání, a naplno se tak ponoří do probíhajícího tréninku.

Classroom Trainer

S příchodem nových modernějších letounů se důraz na simulační tréninky navíc zvyšuje. Piloti kategorie letounů F-35 dnes již musí absolvovat 45-55 % letové osnovy na simulátorech, což představuje enormní nárůst oproti času pilotů strávených na starších typech letounů. „Nové simulační technologie budou hrát klíčovou roli připravenosti našich pilotů a zajištění bezpečnosti Evropského vzdušného prostoru,“ dodává Marek Polčák.


 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.