facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 5. 8. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Virtuální prohlídka JE Temelín je nově k dispozici i v angličtině na platformě Oculus TV

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejpřísněji hlídaným areálům v České republice. K jadernému reaktoru se nepodívá nikdo bez nejvyšší bezpečnostní prověrky. Díky virtuální realitě si teď však nitro elektrárny může zblízka prohlédnout každý, kdo si na platformě Oculus TV vyhledá edukativní komentovanou prohlídku ReacTour: The Nuclear Power Plant Experience, kterou společně vytvořil ČEZ a studio Brainz Immersive.Komentovaná virtuální prohlídka, vhodná pro diváky všech generací, byla od léta 2021 uvedena v českém jazyce, a to jen pro návštěv­ní­ky Informačního centra Jaderné elektrárny Temelín. Nyní je do­stup­ná i v anglicky mluvené verzi skrze obsahový portál Oculus TV.

„Jen za první tři měsíce provozu vidělo ReakTour téměř šest a půl tisíce diváků. Ohlasy jsou jednoznačně pozitivní. Návštěvníci jsou nadšení a často jsou překvapení samotným zážitkem i tím, jak to opravdu vypadá uvnitř ‚jaderky‘, i jak rozsáhlý areál je. Někteří v průběhu prohlídky doslova křičí nadšením. Často se stane, že si prohlídku chtějí zopakovat ještě jednou,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí Infocenter Skupiny ČEZ. „Po cizojazyčné verzi byla stále se zvyšující poptávka ze strany zahraničních návštěv v elektrárně i návštěvníků-cizinců, kteří dostali na prohlídku tip jako na speciální zážitek,“ doplňuje Bartůšková.


Během virtuální prohlídky se návštěvníci setkají i s reálnými operátory (foto z virtuání prohlídky)


S průvodcem se návštěníci podívají do vnitřku chladicí věže (foto z virtuální prohlídky)

Unikátní zážitek ve virtuální realitě z dílny pražského studia Brainz Immersive bere diváky za dvojitý plot a rámové detektory areálu až do kontrolovaného pásma, k srdci jaderné elektrárny, kde se divák může vznést nad reaktor a nechat si vysvětlit taje nukleárního štěpení. Průvodce virtuální prohlídky srozumitelně vykládá, jak a kde se bere jaderné palivo či co se s ním v elektrárně děje, popisuje cestu zájemců o práci v blokové dozorně a vezme diváky na dechberoucí průlet chladicí věží. Vysvětluje, proč je výskyt abnormálního stavu v provozu elektrárny tak nepravděpodobný, jak elektrárna zajišťuje bezpečnost svých zaměstnanců a proč je jaderná elektrárna čistým, bezemisním a stabilním zdrojem energie pro tisíce domácností v Česku.

Prohlídka je dostupná na zařízení Quest 2 společnosti Meta. Jeho uživatelé mohou virtuální zážitky konzumovat mimo jiné skrze obsahový portál Oculus TV, který nabízí zábavný i vzdělávací obsah.

Quest 2


 
  

- Inzerce -

Lepší je být bohatý a zdravý...

IT Systems 11/2022Aktuální vydání IT Systems vás zavede do světa peněz, které necinkají, ale přesouvají se mezi účty díky novým metodám placení. Je to další proces, který lze díky chytrým digitálním technologiím zefektivnit. Modernizace platebních metod a souvisejících služeb zajímá firmy v oblasti e-commerce, ale i klasický retail a další obory.