facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 4. 10. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Více než polovina českých startupů využívá služby Google

Podle průzkumu portálu StartupJobs využívá více než 53 % z 500 českých startupů pro svůj e-mail služby Googlu. Řešení od Microsoftu využívá pouze 18,4 % a zbylých 28,6 % firem používá spektrum menších poskytovatelů těchto služeb. Tento trend potvrzují i celosvětová data webu Statista, která například v USA přisuzují službám Googlu více než 54% dominanci a na ostatních trzích je tomu podobně. Celosvětově Microsoft hlásí více než milion společností využívajících jeho služby, Google pak přes 6 milionů placených účtů. Data společnosti Okta ukazují, že minimálně třetina subjektů využívá oba produkty simultánně.Největší rozdíl mezi službami od těchto společností je to, že vše od Googlu se nachází kompletně v cloudu. Nic se nemusí instalovat a zprovoznění tak trvá řádově několik minut. Microsoft sice tuto možnost nabízí také, ale funkcionalita je oproti programu v počítači i G-Drivu značně omezena. „Tato jednoduchost je z našeho pohledu hlavním argumentem pro Google Workplace ve startupovém prostředí. Vše máte nastavené během chvíle a můžete začít fungovat, kolaborovat, sdílet nápady, soubory a mnoho dalšího. A když potřebujete přizvat ke spolupráci kohokoliv jiného, stačí mu připojení k internetu a jeden odkaz. Takovouhle flexibilitu startupy přesně potřebuji,“ komentuje Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Filip Mikschik
Filip Mikschik

Souboj titánů

Google a Microsoft jsou obrovští rivalové v oblasti poskytování kancelářských balíčků a cloudových služeb zaměřených na spolupráci. Pokud počítáme i běžné uživatele, tak se Microsoft dle dat webu Statista v květnu tohoto roku dostal do vedení a ukrojil si celkově 47,5 % tržního podílu v oblasti softwaru. Ještě donedávna byl ve vedení právě Google.

„Je zajímavé sledovat tento souboj technologických gigantů. V jistém slova smyslu se jedná o zápas mezi cloudem a on premise (software nainstalovaným přímo v počítači), protože produkty Microsoftu jsou stavěné spíše pro instalaci na disk počítače. A z mého pohledu je jen otázkou času, kdy inovace vyhraje,“ dodává Mikschik.

Startupisté oceňují flexibilitu a škálovatelnost

„V týmu jsme všichni používali Gmail, ale síla zvyku nás nutila chvilku používat MS Office, ale Workspace se tak rychle vyvinul, že dnes už nepotřebujeme další nástroj. Kromě online dokumentů a kalendáře oceňujeme také přihlašování do dalších služeb pomocí jednoho účtu Google, které nám šetří starosti s vytvářením / rušením účtů na spoustě SaaS služeb, bez kterých se dnes firmy neobejdou,“ komentuje Jan Ševčík, CEO společnosti Snadnee.

Jaroslav Machaň, Chief Customer Officer z Revolgy, dodává: „Z naší zkušenosti víme, že start-upy potřebují řešení, která drží krok s jejich nároky na produktivitu a růst. Pokud se to dá spojit s nízkou cenou, je to ideální scénář. Důvodů, proč tyto firmy často přecházejí na Google Workspace je několik - skvělá funkčnost, na kterou jsou lidé zvyklí, příznivá cena a především výborná škálovatelnost, o čemž svědčí například naše práce s VC fondy, které Google Workspace doporučují start-upům ve svém portfoliu.“