facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 10. 3. 2020 - Zdeněk Gric

Více než 9 z 10 českých ICT společností má kvůli nízké nezaměstnanosti obtíže najmout IT specialisty

Míra nezaměstnanosti v lednu letošního roku představovala 2,1 %. I když má Česká republika nejnižší nezaměstnanost ze všech států v EU, z čehož těží zejména zaměstnanci, mnoha tuzemským společnostem to naopak situaci komplikuje. Firmy hledající IT specialisty to pociťují obzvlášť silně. Už v roce 2012 měly 3 ze 4 (73 %) společností v IT a komunikacích problém zaplnit volné IT pozice. Vloni byl ale podíl avizovaných firem alarmujících 93 %, tedy více než 9 z 10. Jedná se tak o relativní nárůst o 30 %.



V roce 2012 byl počet firem v oblasti IT a komunikačních technologií 32 789. Sféra ICT je raketově rostoucím a zejména oblíbeným segmentem. Proto se není co divit, že po pěti letech (tedy v roce 2017) se počet těchto společností zvýšil o 28 %, a to na 42 113. “Počet ICT firem za loňský rok není zatím k dispozici, ale odhaduje se na téměř 45 000. V absolutních číslech tedy počet ICT firem, majících problémy s náborem IT zaměstnanců, od roku 2012 narostl dokonce o 75 %.” říká Damir Špoljarič, CEO společnosti vshosting~ a pokračuje: “Disproporčně velký nárůst je dán nejen zvyšující poptávkou po IT profesionálech ve většině firem, která dlouhodobě převyšuje nabídku (počet absolventů relevantních oborů), ale také vznikem mnoha nových firem v ICT sektoru, které takové lidi potřebují.”

Podle oficiálního zdroje, databáze EU - Eurostat, se jedná nejen například o programátory, ale i techniky v komunikačních technologiích. „V posledních letech náš byznys velmi rychle roste, ale brzdí nás právě akutní nedostatek zkušených IT specialistů. Například náš tým administrátorů chceme do konce roku zdvojnásobit, což ovšem v dnešní situaci na trhu práce není vůbec snadné,“ zakončuje Damir Špoljarič.

V rámci Evropské unie činí průměr ICT společností potýkajících se zmíněnými náborovými obtížemi 72 %, což je o 21procentních bodů méně, než je tomu v ČR. Situace se v příštích letech bohužel zlepšovat nemá, spíše naopak. Firmy tento problém prozatím řeší například zaměstnáváním zahraničních IT specialistů, zejména z Rumunska, Ruska či Ukrajiny. Tito zaměstnanci se k nám doslova “dovážejí”, což ovšem často znamená obtíže kvůli vízům mimo EU. Tento proces totiž bývá velmi zdlouhavý a nákladný. Další možností pro takovou spolupráci je kooperace na dálku, která rovněž nepředstavuje vhodnou variantu pro všechny typy ICT společností. V neposlední řadě ICT firmy projevují snahu o výchovu zaměstnanců již při studiu. Faktem ale zůstává, že všechna tato řešení jsou víceméně částečná.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.