facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 21. 2. 2024 - Ing. Lukáš Grásgruber

V zajištění IT bezpečnosti firmy zatím na umělou inteligenci moc nespoléhají

Společnost GFI Software zveřejnila výsledky průzkumu mezi českými a slovenskými partnery a zákazníky, ze kterého mimo jiné vyplynulo, že pouze 17,5 % z nich vidí umělou inteligenci jako hlavní motor rozvoje IT bezpečnosti v roce 2024. Praktické využití AI pak nejvíc dotázaných spatřuje hlavně při skenování zranitelností, obraně proti ransomwarovým útokům a ochraně e-mailů. Umělá inteligence je přitom v oblasti kybernetické bezpečnosti celosvětovým fenoménem, ať již z pohledu hrozeb, tak z hlediska její integrace do bezpečnostních nástrojů.Všichni významní výrobci bezpečnostního softwaru dnes integrují AI do svých řešení, aby zvýšili efektivitu ochrany svých zákazníků před takovými útoky, a to včetně GFI Software, která nedávno oznámila postupnou integraci komponenty CoPilot do všech svých řešení. Každý produkt portfolia GFI Software získá svou vlastní komponentu CoPilot, která využívá sílu generativní AI. Ať již půjde o KerioConnet CoPilot, Exinda CoPilot nebo jakýkoliv jiný produkt, uživatelé mohou očekávat velký skok ve funkčnosti, možnostech využití a celkové uživatelské zkušenosti.

„AI představuje velkou příležitost a IT bezpečnost je jednou z oblastí, kde čekat se rozhodně nevyplatí,“ řekl Zdeněk Bínek, ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS, distributora řešení GFI Software v ČR a na Slovensku. „Řada našich dodavatelů integrovala či integruje AI do svých řešení včetně GFI Software. Ani my nechceme zůstat pozadu a plánujeme v letošním roce využít umělé inteligence k dalšímu zlepšení našich služeb a k posílení kybernetické bezpečnosti našich partnerů a zákazníků.“

Z dotazování mezi lokálními partnery a zákazníky GFI dále vyplynulo, že:

  • V letošním roce bude hlavním motorem rozvoje bezpečnost­ních řešení pro 52 % dotázaných směrnice NIS-2, pro 17,5 % pak využití AI a pro 16 % edukace vlastních zaměstnanců.
  • 36,5 % využití AI v IT bezpečnosti vítá, 19 % má z ní obavy a 32 % zaujímá neutrální postoj. Jen 12,5 % se domnívá, že vliv AI se přeceňuje.
  • Nejvíce respondentů vidí nejlepší využití AI pro skenování zranitelností (74 %), k obraně proti ransomwaru (69 %) a k ochraně firemních e-mailů (55 %).
  • 87 % respondentů považuje za největší letošní bezpečnostní výzvu phishingové útoky směrované na zaměstnance.

 
  

- PR -

7 vlastností ERP systému, které dělají uživatelům radost

Kdy je ovládání ERP systému poho­dl­né? Když mohou jeho uživatelé snadno a efektivně pracovat s potřebnými funkcemi a informacemi bez zbytečných obtíží. Tím se zvýší produktivita jejich práce, omezí se chybovost a firma poroste.

  

- PR -

Unicorn Systems podpořil Pluxee v přechodu do cloudu

Softwarová firma Unicorn Systems pomohla společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), která se specializuje na oblast zaměstnaneckých benefitů, s přechodem do cloudu. Důvodem této náročné digitální trans­for­mace byla snaha modernizovat IT infrastrukturu společnosti a zvýšit efektivitu jejího podnikání.