facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 21. 2. 2024 - Ing. Lukáš Grásgruber

V zajištění IT bezpečnosti firmy zatím na umělou inteligenci moc nespoléhají

Společnost GFI Software zveřejnila výsledky průzkumu mezi českými a slovenskými partnery a zákazníky, ze kterého mimo jiné vyplynulo, že pouze 17,5 % z nich vidí umělou inteligenci jako hlavní motor rozvoje IT bezpečnosti v roce 2024. Praktické využití AI pak nejvíc dotázaných spatřuje hlavně při skenování zranitelností, obraně proti ransomwarovým útokům a ochraně e-mailů. Umělá inteligence je přitom v oblasti kybernetické bezpečnosti celosvětovým fenoménem, ať již z pohledu hrozeb, tak z hlediska její integrace do bezpečnostních nástrojů.



Všichni významní výrobci bezpečnostního softwaru dnes integrují AI do svých řešení, aby zvýšili efektivitu ochrany svých zákazníků před takovými útoky, a to včetně GFI Software, která nedávno oznámila postupnou integraci komponenty CoPilot do všech svých řešení. Každý produkt portfolia GFI Software získá svou vlastní komponentu CoPilot, která využívá sílu generativní AI. Ať již půjde o KerioConnet CoPilot, Exinda CoPilot nebo jakýkoliv jiný produkt, uživatelé mohou očekávat velký skok ve funkčnosti, možnostech využití a celkové uživatelské zkušenosti.

„AI představuje velkou příležitost a IT bezpečnost je jednou z oblastí, kde čekat se rozhodně nevyplatí,“ řekl Zdeněk Bínek, ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS, distributora řešení GFI Software v ČR a na Slovensku. „Řada našich dodavatelů integrovala či integruje AI do svých řešení včetně GFI Software. Ani my nechceme zůstat pozadu a plánujeme v letošním roce využít umělé inteligence k dalšímu zlepšení našich služeb a k posílení kybernetické bezpečnosti našich partnerů a zákazníků.“

Z dotazování mezi lokálními partnery a zákazníky GFI dále vyplynulo, že:

  • V letošním roce bude hlavním motorem rozvoje bezpečnost­ních řešení pro 52 % dotázaných směrnice NIS-2, pro 17,5 % pak využití AI a pro 16 % edukace vlastních zaměstnanců.
  • 36,5 % využití AI v IT bezpečnosti vítá, 19 % má z ní obavy a 32 % zaujímá neutrální postoj. Jen 12,5 % se domnívá, že vliv AI se přeceňuje.
  • Nejvíce respondentů vidí nejlepší využití AI pro skenování zranitelností (74 %), k obraně proti ransomwaru (69 %) a k ochraně firemních e-mailů (55 %).
  • 87 % respondentů považuje za největší letošní bezpečnostní výzvu phishingové útoky směrované na zaměstnance.

 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.