facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 4. 8. 2016

V ČR prudce vzrostlo riziko nakažení počítače virem z přílohy e-mailu

malware, e-mailMalware Danger, který se šíří prostřednictvím infikovaným mailových příloh, v Česku rychle sílí. V červenci představoval téměř polovinu detekovaných hrozeb, jeho podíl se v porovnání s červnem takřka zdvojnásobil a podle výzkumu společnosti ESET dosáhl více než 45 procent. Má tak momentálně na svědomí každou druhou detekovanou nákazu počítače v ČR.



Oproti červnu, kdy malware s označením JS/Danger.ScriptAttachment představoval necelou čtvrtinu ze všech detekovaných hrozeb, se podíl tohoto škodlivého kódu na celkovém počtu detekcí takřka zdvojnásobil.

„Škodlivý kód JS/Danger.ScriptAttachment je zákeřný především v tom, že nemusí škodit sám o sobě, ale může do napadeného zařízení stáhnout další druhy malware. Nejčastěji jde o ransomware, který zařízení zašifruje a za jeho opětovné zpřístupnění požaduje po oběti výkupné,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

Na druhou pozici v žebříčku deseti nejčastějších kybernetických hrozeb v Česku se v červenci posunul Java/Adwind, který byl v červnu třetí nejčetnější. Jeho podíl na celkovém počtu detekcí je ale podstatně nižší, aktuálně je 3,23 procenta. Adwind funguje jako zadní vrátka a je zneužívaný pro napadání bankovních účtů. Na třetí příčku mezi virovými hrozbami v Česku za červenec klesl downloader Nemucod, který se projevuje podobně jako JS/Danger.ScriptAttachment.

Podíl jednotlivých hrozeb za červenec 2016:

Podíl jednotlivých hrozeb za červenec 2016

 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.