eWay System
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 21. 11. 2011

Trend Micro: Zpráva o hrozbách za 3Q

Google a Oracle překonaly Microsoft v počtu zranitelných míst

security200.jpgSpolečnost Google vystřídala Microsoft na první příčce žebříčku dodavatelů s nejvíce hlášenými slabinami, s celkovým počtem 82. Hlavní příčinou jsou stávající zranitelná místa stále populárnějšího prohlížeče Chrome. Na druhé příčce se umístila společnost Oracle s 63 slabinami. Microsoft klesl na třetí místo s 58. To vše uvádí zpráva Trend Micro o hrozbách za 3. čtvrtletí.

Kromě toho byli výzkumní pracovníci společnosti Trend Micro v oboru hrozeb svědky významného posunu od masových nákaz k cíleným útokům, zaměřeným zejména na velké podniky a vládní instituce. Při své práci odhalili jednu z nejvýznamnějších skupin cílených útoků ve 3. čtvrtletí – downloader LURID.

Tyto útoky, které byly společností Trend Micro klasifikovány jako pokročilé perzistentní hrozby (APT, Advanced Persistent Threats), si za svůj cíl vybraly významné společnosti a instituce ve více než 60 zemích, například v Rusku, v Kazachstánu a na Ukrajině. V průběhu delšího časového období spustili počítačoví piráti stojící za těmito útoky více než 300 malwarových kampaní, které měly získat důvěrná data a plně ovládnout nakažené uživatelské systémy. LURID byl úspěšný, protože byl již ze své povahy cílený. Díky zaměření na specifické geografické lokality a entity nakazil LURID nejméně 1465 systémů.

Během třetího čtvrtletí analytici Trend Micro narazili i na novou variantu DroidDreamLight s rozšířenými schopnostmi a rutinami. Ta se maskuje jako nástroje pro monitorování stavu baterie nebo výpis úloh či jako aplikace, které umožňují uživatelům zobrazit seznam oprávnění, která využívají nainstalované aplikace. „Kopie tohoto nového malwaru pro Android byly v jednom čínském obchodu s aplikacemi různých dodavatelů doslova všude,“ píše ve své zprávě Trend Micro.

Popularitu sociálních sítí čím dál častěji využívají i podvodníci, kteří se prostřednictvím škodlivých odkazů zde umístěných snaží nachytat uživatele.

Výzkumníci Trend Micro ve třetím čtvrtletí po měsících monitorování odhalili operaci SpyEye řízenou počítačovým pirátem z Ruska přezdívaným „Voják“ a jeho komplicem z Hollywoodu. Tato botnetová operace za šest měsíců vydělala přes 3,2 milionu amerických dolarů, se zaměřovala na velké podniky a vládní instituce ve Spojených státech, ale i na různé organizace v Kanadě, Velké Británii, Indii a Mexiku.

 
  

- Inzerce -

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

  

- Inzerce -

Data je třeba chránit. Jak bude vypadat jejich ukládání v roce 2021?

SeagateObjem dat na Zemi nekontrolovatelně roste. Podle průzkumu společnosti IDC pro firmu Seagate zaznamenají podniky v příštím roce nárůst objemu generovaných dat o 42 %.