facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 7. 10. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Technologie internetu věcí pomohou kontrolovat kvalitu vzduchu v pražských školách

Pražská městská společnost Operátor ICT a technologická společnost Sigfox spustily projekt Zdravá třída. Jeho cílem je zlepšení kvality ovzduší ve školách. V jeho první fázi byl do každé třídy gymnázia Na Vítězné pláni instalován inteligentní senzor, který hlídá hladinu CO2 a s předstihem rozpozná moment, kdy v učebně dochází k překročení hraničních limitů a je třeba ji vyvětrat. Chytré zařízení chrání nejen zdraví studentů, ale zároveň umožňuje škole snižovat spotřebu energie. Po otestování provozu v nuselském gymnáziu zváží město rozšířit technologii do všech škol v Praze.



Vysoká koncentrace CO2 uvnitř místnosti vede k únavě, ztrátě soustředění, bolesti hlavy nebo k nevolnosti. Ve školních třídách a učebnách k této situaci dochází velmi často, protože je zde na malé ploše koncentrováno velké množství osob. Měření ukázala, že v průběhu jedné vyučovací hodiny může množství CO2 vstoupat až o násobky bezpečných hodnot. „Studie Světové zdravotnické organizace (WHO) z letošního dubna prokázala, že takto vysoké hodnoty výrazně zvyšují riziko šíření Covid-19 a dalších virů. Také předtím dokáže naše technologie studenty i učitele ochránit,“ vysvětluje Jan Soukal, generální ředitel Sigfox Česká republika.

Chytrý IoT senzor od Sigfoxu dá vědět, kdy přesně je nutné místnost vyvětrat. Zařízení průběžně monitoruje teplotu a relativní vlhkost v místnosti a pomocí algoritmu vypočítá index kvality vnitřního ovzduší. Funguje na principu semaforu. Zelená barva značí bezpečné hodnoty CO2, oranžová upozorňuje na hraniční hodnoty a červená hlásí nežádoucí koncentraci plynu a nutnost vyvětrání.

Všechna data, která chytrá čidla posbírají, jsou následně přenášena do cloudové platformy a na monitoru počítače nebo telefonu uživatele zobrazena prostřednictvím aplikace ve formě přehledných grafů a tabulek. Škola tak může sledovat vývoj kvality vzduchu v čase a přizpůsobovat jí svá provozní opatření. Zároveň dostává do ruky nástroj pro dosažení energetických úspor, když v zimních měsících nemusí větrat zbytečně, pokud je kvalita vzduchu v pořádku.

Gymnázium Na Vítězné pláni sídlí ve čtyřpodlažní budově s celkovou kapacitou 730 žáků. Průměrný počet žáků na třídu je přibližně 30 žáků. Chytrá čidla jsou instalována nejen ve všech klasických třídách, ale také v laboratořích, odborných učebnách nebo tělocvičně. „Cílem projektu je otestovat technologii, která skvěle zapadá do našeho konceptu chytré Prahy, v ostrém provozu gymnázia a po vyhodnocení zvážit plošné nasazení do dalších školských budov v metropoli,“ vysvětluje Michal Fišer, předseda představenstva Operátora ICT.

CO2 senzor

Díky zvolenému řešení na bázi technologie internetu věcí bylo možno použít úsporná bezdrátová čidla, což zvyšuje variabilitu toho, kam všude lze čidla umístit. Rychlejší je také instalace, která je u čidel Sigfoxu velice jednoduchá. Klíčovou výhodou zvoleného řešení je také výkonná platforma pro sběr a následné zpracování (analýzu) získaných dat.

CO2 senzor


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.