facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 15. 6. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Středoškolský nápad na řešení pro neslyšící se proměnil ve startup

Slyším očimaProjekt Slyším očima, který se zrodil v hlavách dvou středoško­laček, se mění na fungující mladý podnik. Svou zásluhu na tom má akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafo­ne, který projektu poskytl nejen půlroční intenzivní mentoring a 100 000 korun, ale zajistil mu také spolupráci s firmami Virtual Lab a NEWTON Technologies, které pomohou s jeho dalším technologickým a byznysovým rozvojem.



Řešení Slyším očima využívá brýle pro rozšířenou realitu. Neslyšící si brýle nasadí třeba při odchodu z domu. Vestavěné mikrofony snímají okolní zvuk a do zorného pole uživatele, který vidí skutečnost, promítají do brýlí například upozornění „Pozor, zvuk sanity zleva“. V případě, že se neslyšící setká s někým, kdo na něj začne mluvit, budou brýle řeč přepisovat a on uvidí titulky i výraz dotyčného, jako by na ně koukal v kině. Prototyp tým představí v červnu, během Karlovarského filmového festivalu a na podzim na konferenci INSPO.

„Brýle by v budoucnu měly umět celou řadu funkcí, třeba převést znakový jazyk na text a naopak, převést text na mluvené slovo, skenovat a identifikovat objekty, automaticky rozpoznávat okolní zvuky nebo uživatele varovat pomocí notifikací. Už dnes projekt zvládá převod mluveného slova na text,“ popisuje Pavla Adamcová, která spolu s Janou Kaškovou projekt na Střední průmyslové škole Ostrov založila.

Zakladatelky Jana Kašková a Pavla Adamcová

„Dosud neexistuje technologie, která by dokázala pomáhat tolika skupinám sluchově postižených lidí. Díky Laboratoři Nadace Vodafone můžeme přivést naši vizi k životu a reálně pomáhat těm, kteří naši technologii v každodenním životě využijí,“ komentuje aktuální vývoj druhá z autorek projektu Jana Kašková.

Projekt Slyším očima ještě před účastí v Laboratoři vyhrál soutěž Vodafone AR Challenge, která hledala nadějné nápady na využití rozšířené reality v praxi. Účast projektu Slyším očima v akceleračním programu Laboratoře Nadace Vodafone umožnila, aby se studentský projekt přenesl z papíru do reality. Díky Laboratoři uzavřel projekt klíčová partnerství se společnostmi Virtual Lab a NEWTON Technologies, které pomohou s vývojem prototypu technologie a jeho dalším rozvojem.

„Ve Virtual Lab máme dlouholetou zkušenost se zakázkovým vývojem technologií pro virtuální a rozšířenou realitu. Spolupráce se Slyším očima má za cíl vytvořit prototyp aplikace umožňující přepis mluveného slova na titulky, které se promítnou do zorného pole brýlí,“ komentuje Leoš Kubíček, CEO Virtual Lab.

„S Laboratoří Nadace Vodafone spolupracujeme dlouhodobě a pomáháme především s rozvojem projektů zaměřených na pomoc sluchově postiženým lidem. Máme řešení pro automatický převod lidského hlasu na text a následné generování titulků či dalších výstupů. Do brýlí integrujeme vlastní aplikaci Beey, která je schopná transformovat řeč v 19 různých jazycích včetně češtiny,“ doplňuje Petr Herian ze společnosti NEWTON Technologies.

Témata pro další ročník budou odhalena v průběhu léta

Slyším očima je jedním z pěti projektů 9. ročníku akceleračního programu Nadace Vodafone. Jeho slavnostní zakončení v podobě Demo Day pro partnery a spolupracovníky proběhne již 16. června. Týmy představí, jak jim šest měsíců akceleračního programu pomohlo.

Přihlášky pro nový ročník akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone se otevřou začátkem září. „V průběhu léta zveřejníme seznam preferovaných oblastí, kterých by se projekty měly týkat. Pokud by někdo chtěl ale nápad zkonzultovat už teď, může se na nás obrátit,“ uzavírá programový manažer Laboratoře Nadace Vodafone Jan Fencl.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.