facebook
Aktuality -> IT Projekty - 20. 4. 2020 - Zdeněk Gric

SP ČR podepsal s EIA historicky první smlouvu pomocí blockchainu

Svaz průmyslu a dopravy ČR je průkopníkem ve využívání digitálních technologií. Se svým členem Elektrotechnickou asociací ČR podepsal smlouvu o členském příspěvku prostřednictvím blockchainu. Jde o historicky první smlouvu, která byla v Česku v blockchainu zaregistrovaná.Nynější omezení pohybu osob a provozu řady firem často komplikuje také uzavírání smluv. Prodlevy při podpisech a ověřování smluv může vyřešit první český průmyslový blockchain, který spravuje dceřiná společnost Elektrotechnické asociace ČR EIA Blockchain Services.

„Rozhodli jsme se tuto moderní technologii využít při podpisu smlouvy o členském příspěvku s Elektrotechnickou asociací. Přestože jsme smlouvu uzavírali na dálku, trval celý proces zhruba tři minuty. Do projektu ELA blockchain jsme se zapojili jako jedni z prvních partnerů už loni v říjnu, kdy Svaz průmyslu spustil jeden z autorizovaných serverů, na němž je blockchainová databáze uložená,“ říká Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zaregistrování smlouvy a její ověření se uskutečnilo pomocí aplikace Blockchain Notarius. „Svaz průmyslu zaregistroval smlouvu v blockchainu. Do databáze se tím uložil 64místný kód, tzv. hash, který aplikace ze smlouvy vytvořila. V ELA jsme dostali smlouvu emailem, vygenerovali jsme si z její elektronické podoby hash a porovnali ho s kódem uloženým v blockchainu. Protože se oba hashe shodovaly, věděli jsme, že jde o pravou smlouvu a mohli ji podepsat,“ vysvětluje Jan Prokš, ředitel Elektrotechnické asociace.

První český průmyslový blokchain spustila Elektrotechnická asociace ČR loni v květnu. Jde o takzvaný konsorciový blockchain. Provozovat servery, na nichž se ukládá blockchainová databáze a ověřují se zápisy, mohou jen prověřené firmy nebo instituce, kterým to umožní správce systému EIA Blockchain Services.

Aktuálně je v provozu 22 těchto serverů. Jeden z nich provozuje od 8. října 2019 také Svazu průmyslu a dopravy ČR. Na všech serverech je uložená stejná aktuální verze databáze. Pokud by jeden ze serverů přestal fungovat, uživatelé se k databázi dostanou přes ostatní servery. Tím je garantováno, že je celý systém bezpečný a vždy funkční.

Do blockchainu se neukládají konkrétní dokumenty, ale jen jejich digitální otisky, takzvané hashe. Firmy se proto nemusí bát, že by někdo mohl z blockchainu získat jejich interní citlivé informace. Ani smlouvu mezi Svazem průmyslu a Elektrotechnickou asociací blockchain neobsahuje.

Díky unikátnímu digitálnímu otisku je ale možné snadno ověřit pravost předkládaného dokumentu. Pokud by se ve smlouvě změnilo jediné písmeno, její hash už nebude odpovídat kódu, který je v blockchainu zeregistrovaný. Obě smluvní strany si tak díky blockchainu mohou být jisté, že podepisují stejný dokument.


 
  

- Inzerce -

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.

  

- Inzerce -

Chytře na odečty energií

EnewiPotřebujete vzdáleně odečítat data z elektroměru, vodoměru nebo plynoměru? Potřebujete ze sebraných hodnot vystavovat faktury? Potřebujete vzdáleně odečítat hodnoty z teploměru, vlhkoměru, tlakoměru, čidla osvitu nebo z jiného čidla environmentálních veličin? Nebo dokonce na základě těchto hodnot dálkově sledovat nebo ovládat jiná zařízení?