facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 7. 12. 2023 - Ing. Lukáš Grásgruber

Software od Unicorn Systems bude pomáhat s řízením švýcarské přenosové soustavy

Provozovatel švýcarské přeno­sové soustavy. Swissgrid plánuje zcela nahradit stávající systém SCADA/EMS, který se používá pro dispečerské řízení. Součástí projektu bude i dodávka softwaru od společnosti Unicorn Systems, která má v segmentu energetiky velké zkušenosti a má za sebou mnoho úspěšných projektů po celé Evropě. Její software Griffin, který bude tvořit význam­nou část celého řešení pro Swissgrid, lze mimo jiné využít k modelování různých scénářů vývoje situace v elektrické síti s cílem vyhnout se přetížení jednotlivých prvků soustavy.Aktuální vývoj na trzích s energiemi spolu se změnami v legislativě vedou k výrazně vyšší volatilitě výroby a spotřeby a tedy i složitěj­ší­mu řízení elektrické sítě. Stávající a nadcházející evropské iniciati­vy a další rozšiřování obnovitelné výroby tuto složitost dále umocní. Z tohoto důvodu švýcarský provozovatel přenosové soustavy Swissgrid zahájil program SMARTA, jehož cíl spočívá v kompletním nahrazení stávajícího řešení pro dispečerské řízení – SCADA/EMS. A pro nové řešení si vybral software Griffin od Unicorn Systems.

V rámci programu SMARTA bude Swissgrid implementovat řešení pro tři hlavní oblasti – SCADA, EMS Core a EMS Case Builder. Společnost Unicorn Systems vyvine a dodá řešení EMS Case Builder. EMS Case Builder poskytuje analytickou vrstvu sloužící k modelování scénářů a variant, které reflektují různé situace a stavy elektrické sítě v reálném čase a v krátkodobém horizontu. Tyto výstupy jsou pak používány při reakci přenosové soustavy na reálný vývoj s cílem vyhnout se přetížení jednotlivých prvků soustavy.

EMS Case Builder je založen na produktu Griffin společnosti Unicorn. Griffin je mezi řídicími systémy nezvykle moderní software, protože je postaven jako webová aplikace v mikroservisní architektuře. Aplikace je díky tomu velmi flexibilní, škálovatelná a snadno rozšiřitelná do budoucna.


 
  

- PR -

S mluvícím skladem firmy ušetří až 25% nákladů

Tempo růstu firem nabírá na obrátkách. Počet zákazníků roste, zvyšuje se obrat, ale co dělat, když najímání nových zaměstnanců nestačí na stále rychlejší zpracování objednávek? Existuje řada řešení, která při stávajících zásobách a stavech zvýší produktivitu až o 35%, přičemž uspoří firemní náklady až o 25%.

  

- PR -

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.