Sdružení NIX.CZ spojuje své uzly v Praze a Bratislavě

Dvě novinky přinesla včerejší pracovní skupina českého neutrálního propojovacího uzlu NIX.CZ. První je spojení pražského a bratislavského peeringového uzlu, a tedy i sítí, které v nich působí. Druhá aktualita se potom týká změny ceníku u jednogigových portů a vyšších.



Spojení NIX.CZ a NIX.SK znamená pro sítě připojené na Slovensku, že si na svůj port budou moci nechat nakonfigurovat i peeringovou VLANu NIX.CZ. Z praktického hlediska představuje tato změna přístup do dvou VLAN (české a slovenské), což bude pro připojené sítě znamenat, že budou mít možnost peerovat se společnostmi připojenými v jedné nebo druhé zemi.

„Ve sdružení NIX.CZ, které je zároveň provozovatelem slovenského propojovacího uzlu NIX.SK, budeme nyní toto spojení testovat u jedné 100gigové trasy a pokud se ukáže, že je tento projekt životaschopný a bude se dál rozvíjet, začneme pracovat na druhé záložní lince. Podle našich informací byl o toto spojení u sítí připojených na Slovensku zájem. Výhody to samozřejmě přinese i sítím připojeným v Čechách. V pražském uzlu NIX.CZ se tak objeví nové sítě, s nimiž bude možné si snáze vyměňovat data,“ uvádí k této změně Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ.

Úprava ceníku, která platí od 1. července, se týká všech rychlostí portů. V případě 1GE portů, u nichž byl do této chvíle poplatek 2 000 korun měsíčně, dojde ke snížení na jednu korunu za první port o této kapacitě, další 1GE porty zůstávají na 2 000 korunách měsíčně. U 10GE a 100GE portů se jedná o zlevnění o 1 500 korun. U 40GE portů dochází ke snížení ceny o 2 500 korun.

„Touto změnou chceme snížit vstupní bariéry pro vstup do peeringového uzlu NIX.CZ. Cílem je co nejvíce usnadnit startovací podmínky pro nové zákazníky, a to především pro menší ISP a menší poskytovatele internetového obsahu. Společnosti, které se rozhodnou tuto možnost využít, musí ale počítat s určitými omezeními, jakým je například časové omezení technické podpory, která jim bude k dispozici pouze v pracovní době,“ dodává Adam Golecký.


 
  

- PR -

Když chytrý teploměr ohrozí celý sklad

Jaká jsou bezpečnostní rizika moderní logistiky?


Moderní logistika dnes stojí na digitálních datech a automatizovaných procesech, ať už jde o sledování skladových teplot, monitoring zásilek nebo sdílení informací s partnery. Větší přehled a rychlost sice šetří čas i náklady, ale čím více systémů spolu komunikuje, tím větší je riziko, že do nich zasáhne něco nečekaného. Jak zajistit, aby digitalizace zůstala přínosem a nestala se slabým místem celé firmy?

  

- PR -

I malé firmy jsou terčem kybernetických útoků Jak se jim mohou bránit?

Mnoho drobných podnikatelů a majitelů menších firem si myslí, že kybernetické útoky se jich netýkají. „Proč by si zrovna mě hacker vybíral?“ říkají si, protože věří, že jejich „malý“ byznys není pro útočníky zajímavý. Realita je ale jiná. Malé podnikatelské subjekty, která často nedisponují rozsáhlým řešením kybernetické bezpečnosti, jsou pro hackery naopak snadnějším, a o to atraktivnějším cílem.