Aktuality -> IT Business - 22. 6. 2026 - redakce

SAP v Česku rychle roste a právě překonal hranici 4 000 zaměstnanců

Česko je pro společnost SAP jednou z nejvýznamnějších lokalit, ve kterých působí. Je druhou největší v Evropě a pátou na světě. Za posledních 5 let se u nás zdvojnásobil počet zaměstnanců SAPu a nedávno překonal hranici 4 000. SAP tak patří k největším tuzemským, zaměstnavatelům v oboru IT. Neustále přitom roste a aktuálně nabízí více než sto otevřených pracovních pozic. Týmy se sídlem v Praze a Brně se podílejí na vývoji, testování i nasazování nových technologií včetně umělé inteligence.



Česká pobočka potvrzuje svou roli inovačního centra SAP řadou projektů s globálním dopadem. Jedním z příkladů je AI funkce Easy Filter, za kterou stojí tým brněnských vývojářů. Uživatelům umožňuje vyhledávat podniková data pomocí přirozeného jazyka a dnes ji využívají zákazníci SAP po celém světě. 
 
Budoucnost podnikání vidíme v konceptu autonomního podniku, kde lidé a umělá inteligence spolupracují na zefektivnění klíčových procesů. Právě role člověka je v tomto modelu nezastupitelná – lidé určují směr, přinášejí expertizu, dohlížejí na kvalitu výsledků a zajišťují důvěryhodné a bezpečné využívání technologií. Praha i Brno patří mezi důležité lokace, kde nové AI technologie vyvíjíme, testujeme a ověřujeme v praxi,“ říká Ladislav Kučera, personální ředitel SAP pro střední a východní Evropu.
 
Ladislav Kučera, personální ředitel SAP pro střední a východní Evropu. Foto: archiv SAP.
 
Jedním z charakteristických rysů tuzemské pobočky je její mezinárodní prostředí. V Praze a Brně dnes pracují lidé téměř 120 národností, kteří hovoří více než 70 jazyky.
Za růstem SAP v České republice stojí především lidé. Díky jejich odbornosti, mezinárodním zkušenostem a ochotě učit se novým věcem jsme vybudovali prostředí, které přitahuje talentované profesionály z celého světa. Zdejší týmy patří dlouhodobě mezi průkopníky inovací v rámci SAP a pravidelně se podílejí na projektech, které nacházejí uplatnění v dalších zemích a odděleních společnosti,“ zdůrazňuje Kučera, s tím, že za posledních pět let vzrostl počet zaměstnanců SAP v České republice o více než polovinu – z 2 700 na současných 4 000. Z toho přes 3 300 lidí pracuje v Praze a dalších více než 700 v Brně.
 
Podle Kučery letos počet zaměstnanců ještě vzroste. V současné době má softwarová společnost otevřených více než sto různých pozic. Vedle vývojářů a AI specialistů hledá datové vědce, odborníky v oblasti HR, nákupu a financí, UX designéry nebo manažery globálních týmů.

 
  

- PR -

„Největší rezervu mají firmy ve schopnosti propojit AI s daty a procesy…“

Firmy investují do umělé inteligence, ale většina AI projektů se nikdy nedostane do běžného provozu. Proč mezi úspěšným pilotem a skutečně fungujícím řešením vzniká tak velká propast? O tom, kde podniky při nasazování AI nejčastěji chybují a proč většina AI pilotních projektů nikdy nepřekročí fázi experimentu, hovoří konzultant společnosti Hewlett Packard Enterprise Ladislav Pecen. Uvádí také, jak AI mění požadavky na IT infrastrukturu, jaké nároky přinášejí agentické systémy a proč se dnes do popředí dostává téma datové suverenity.