- Přehledy IS
- APS (20)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (32)
- CRM (51)
- DMS/ECM - správa dokumentů (20)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (76)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (32)
- Řízení výroby (36)
- WMS (29)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (38)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (68)
- Informační bezpečnost (50)
- IT řešení pro logistiku (45)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Rozvoj cloud computingu v Evropě
zaostává za celosvětovým průměrem
Cloud computing patří k nejrychleji rostoucím segmentům globálního technologického trhu. V Evropě však služby v prostředí cloud computing používá necelá čtvrtina uživatelů osobních počítačů. Pouze 24 % respondentů uvedlo, že používají cloudové aplikace, například on-line e-mail nebo on-line textové procesory. Celosvětový průměr činí 34 %. Navíc velká většina evropských uživatelů osobních počítačů cloud computing nezná: 65 % uvedlo, že o něčem takovém ‚nikdy neslyšeli‘ nebo že ‚pouze zaslechli ten název‘. Data evropského průzkumu pocházejí z rozsáhlejšího celosvětového průzkumu, který pro BSA na začátku letošního roku provedla agentura Ipsos Public Affairs. Evropského průzkumu se zúčastnilo téměř 4000 uživatelů počítačů z devíti zemí Evropské unie. Česká republika, bohužel, do výzkumu zahrnuta nebyla.


Průzkum dále zjistil, že obeznámenost s cloud computingem se značně liší napříč jednotným evropským trhem: od každého čtvrtého uživatele ve Velké Británii (28 %) a v Řecku (24 %) až po každého desátého v Polsku (9 %) a ve Francii (10 %).
Je překvapivé, že užívání cloud computingu je nejčastější v Řecku a Rumunsku - 39 %. To je podstatně více, než činí evropský i globální průměr. Velmi to kontrastuje také s rozvinutějšími evropskými trhy, kde je penetrace cloud technologií podstatně nižší: Německo (17 %), Belgie (18 %) a Francie (19 %). Tento kontrast nicméně odráží globální trend, kdy méně rozvinuté trhy ‚přeskočily‘ trhy rozvinuté a začaly podstatně více využívat služeb cloud computingu.
V EU 86 % uživatelů cloud computingu uvedlo, že používají tyto aplikace pro osobní potřebu, a to zejména služby, které jsou k dispozici zdarma. Pouze 29 % uvedlo, že využívají tyto služby pro podnikání, což mírně zaostává za globálním průměrem 33 %. Nejpoužívanějšími cloudovými aplikacemi v Evropě jsou: e-mail (79 %), on-line textový procesor (36 %) a ukládání fotografií nebo on-line hry (obě 35 %).
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
21.10. | Bezpečnosť a dostupnosť dát 2025 |
11.11. | Umělá inteligence v IT infrastruktuře 2025 |
Formulář pro přidání akce
23.10. | [WEBINÁŘ ] Když CAD přestane být jen kreslení - Objevte... |
13.11. | Update Conference Prague 2025 |