facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 8. 1. 2014

Riziko nákazy je u Windows XP až šestkrát větší než u Windows 8

Do ukončení podpory Windows XP zbývají 3 měsíce

Podle zprávy o bezpečnostních rizicích, kterou pravidelně vydává Microsoft, je riziko nákazy počítačů s Windows XP škodlivým softwarem až šestkrát vyšší než u Windows 8. Zpráva Security Intelligence Report 15 analyzuje informace o počítačových hrozbách z více než miliardy systémů na celém světě. Zaměřuje se i na dopady používání operačního systému Windows XP po skončení jeho podpory, k němuž dojde přesně za tři měsíce - 8. dubna 2014. Windows XP se podle StatCounter v současnosti celosvětově používá přibližně na 18 % počítačů, v ČR je to zhruba 21 %.



V momentě, kdy Windows XP přestane dostávat bezpečnostní aktualizace (od 8. dubna 2014), vzrostou rizika spojená s používáním zastaralého softwaru, neboť řada hackerů se právě kvůli ukončení podpory na tento systém zaměří.

 

Poslední verze Windows XP, které již podpora skončila, je Service Pack 2. V posledních dvou letech vzrostl počet nakažení malwarem u této verze v porovnání s podporovanou verzí Windows XP SP3 o 66 %. I přes dostupnou podporu Windows XP SP3 již tento systém nedokáže poskytnout dostatečnou ochranu proti nejnovějším typům červů a trojanů, a to ani při použití a pravidelné aktualizaci antivirového ochrany. Windows XP také neumožňují instalaci posledních verzí webových prohlížečů, jako např. Internet Explorer od verze 9, který rovněž přinesl některá zásadní zlepšení ochrany proti webovým serverům šířícím škodlivý software.

 

Zpráva informuje o třech typech celosvětových hrozeb:

  • Sality – Skupina malwarových programů, které dokáží ukrást osobní informace a snížit úroveň bezpečnostních nastavení počítače.
  • Ramnit – Malware napadající soubory, které je možné otevřít ve Windows, soubory Microsoft Office a soubory HTML. 
  • Vobfus – Skupina červů, která může do počítače stáhnout další malware; může být stažen jiným škodlivým softwarem nebo šířený přes odnímatelné disky, jako například USB flash disky.

 

Hlavní hrozby, kterým podle zprávy nejvíce čelí uživatelé počítačů v České republice:

  • Win32/Obfuscator – Programy, které se vydávají za jiné, aby zmátly antivirovou ochranu.
  • HTML/IframeRef – Speciální tagy IFrame, které směřují na vzdálené webové stránky, které obsahují škodlivý obsah.
  • Win32/Reveton – Ransomware, který zamyká počítač a vyžaduje po uživateli, aby zaplatil pokutu za domnělé vlastnictví ilegálního obsahu.

 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.