facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 14. 12. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Rakouská pošta monitoruje zásilky pomocí internetu věcí

SigfoxRakouská pošta začala ke sledování svých zásilek využívat technologie internetu věcí – konkrétně IoT síť Sigfox. Tato technologie jí umožňuje získat v reálném čase úplný přehled o pohybu tisíců kontejnerů putujících mezi jednotlivými překladišti. Pošta tak může v reálném čase řídit své logistické procesy a snížit provozní náklady na doručení zásilky k zákazníkovi. Současně v Rakousku pokračuje rozšiřování IoT sítě, které je řízeno z pražského Centra sdílených služeb Sigfoxu.



Rakouská pošta ukládá zásilky do dvou typů speciálních kontejnerů na kolečkách, ve kterých je následně rozváží nákladními auty do překladišť. Jen v Rakousku jich má dva tisíce. Jeden typ kontejneru slouží pro přepravu dopisů a druhý pro rozměrnější balíky. Firma kontejnery osadila chytrými čidly, které komunikují se sítí Sigfoxu. Instalace je velice jednoduchá, trvá pouze v řádu minut a zařízení je prakticky ihned funkční. Pošta tak plánuje nainstalovat 30 tisíc čidel ještě do konce letošního roku. Celý systém bude dokončen v roce 2021.

Chytré čidlo Sigfoxu dokáže fungovat bez přístupu k internetu, GPS signálu a elektrického připojení. Díky velice nízké spotřebě energie vydrží jeho baterie v provozu více než 5 let a její vybití detekuje systém dostatečně dlouho dopředu. Klíčovou výhodou umožňující průmyslové nasazení těchto inteligentních zařízení jsou jejich nízké pořizovací náklady pohybující se v desítkách euro za kus. Díky technologii získává Rakouská pošta detailní přehled o umístění a pohybu kontejnerů, což umožňuje firmě v reálném čase řídit své logistické procesy a snížit tak operační náklady na doručení zásilky k zákazníkovi.


 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.