facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 23. 7. 2024 - redakce

Proruská skupina hackerů znovu masivně zaútočila na české instituce a organizace

Proruská skupina hackerů, která si říká NoName057(16), znovu masivně útočila na české instituce a organizace. Důvodem byla stejně jako v mnoha předchozích případech podpora Ukrajiny, což hackeři otevřeně přiznávají prostřednictvím svého kanálu na Telegramu.



Zejména během pondělí čelily DDoS útokům například webové stránky ministerstva financí, stránky ostravské a brněnské policie, webové stránky Plzně, Brna nebo Ostravy a útoky směřovaly mimo jiné na CzechInvest a další organizace.

„Proruská hacktivistická skupina NoName057(16) ve svém prohlášení uvedla, že kvůli podpoře a dodávkám zbraní Ukrajině je Česká republika znova cílem masivních DDoS útoků. Má se jednat o odvetu a formu trestu. Hackeři se tak snaží využít svou technologickou sílu k zastrašování a cílem byly tentokrát především různé vládní a městské webové stránky,“ komentuje aktuální útoky Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Nejedná se o žádné překvapivé útoky, Česká republika je terčem zejména této proruské hacktivistické skupiny NoName057(16) opakovaně a podobné útoky můžeme očekávat i v budoucnu. Řada hackerských skupin navíc pronajímá své botnety, takže jejich sílu k výpadkům webových stránek a narušení chodu organizací může využít prakticky kdokoli. Přitom ceny se pohybují v pouhých stovkách dolarů. Organizace proto musí věnovat zabezpečení odpovídající pozornost, protože proti podobným DDoS útokům, které mají zahltit a přetížit webové stránky, existují efektivní obranné technologie, které při správném nasazení a implementaci umí snahy hacktivistů eliminovat a zajistit dostupnost služeb.

NoName057(16) o svých útocích pravidelně informuje prostřednictvím Telegramu, kde má na anglickém kanálu přes 8 000 sledujících, na hlavním ruskojazyčném kanálu jich je dokonce více než 68 000.

Hacktivistické ze skupiny NoName057(16) také provozují projekt DDoSia, v rámci kterého se může k jejím útokům připojit kdokoli. Nejaktivnější dobrovolníci jsou potom finančně odměněni.

„Společnosti se musí připravit i na sofistikovanější útoky, než je DDoS. V některých případech by totiž DDoS útok mohl sloužit k odvedení pozornosti od rafinovanějších triků. Navíc stále častěji vidíme útoky a kybernetické operace různých pokročilých národních skupin a špionáže a útoky na národní úrovni. Kybernetické války jsou bohužel každodenní realitou,“ dodává Daniel Šafář.

 


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.