facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 8. 7. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Programátorům chybí obchodní znalosti, což komplikuje komunikaci s vedením podniku

Aplikace jsou klíčovou hnací silou moderní digitální ekonomiky a mají zásadní význam pro rozvoj firem. Podle celo­ev­rop­ské analýzy nejčas­těj­ších nabídek pracov­ních míst pro vývojáře, kterou zpracovala společ­nost VMware ve spolupráci se společností Textkernel, však pouhá čtvrtina (26 %) z hlavních požadovaných dovedností uvedených v pracovních nabídkách pro vývojáře souvisí s obchodem a více než 49 % všech nabídek neuvádí ani jednu obchodní dovednost mezi deseti hlavními požadavky.



Obchodní dovednosti, jako jsou finance (5 %), řízení vztahů se zainteresovanými stranami (6 %) nebo projektové řízení (7 %), které jsou klíčové pro prezentaci a vysvětlení obchodního opodstatnění aplikací nejvyššímu vedení, se mezi hlavními dovednostmi, které zaměstnavatelé hledají u budoucích talentovaných vývojářů, objevují jen zřídka.

Vedení podniků si uvědomují, že vývojáři s obchodními znalostmi pomohou urychlit zavádění aplikací a poskytování konzistentně vysoké kvality služeb uživatelům. Přesto se v nabídkách pozic front-endových vývojářů většinou nevyskytují požadavky na odborné znalosti z oblasti obchodu. Pouze 23 % nabídek na pozice front-endových vývojářů a 22 % nabídek na pozice vývojářů pro systém Android uvádí v prioritních požadavcích klíčové obchodní dovednosti, oproti 39 % nabídek na pozice softwarových inženýrů a 63 % na pozice datových architektů. Zejména u front-endových vývojářů není mezi nejčastějšími požadavky na dovednosti uvedeno ani řízení projektů, ani řízení vztahů se zainteresovanými stranami.

„S rostoucí poptávkou ze strany vedení podniků po dodávkách aplikací se vývojářům naskýtá reálná příležitost zdokonalit své obchodní dovednosti a stát se pro obchodní manažery v kontextu modernizace aplikací viditelnější a důležitější. Podnikoví manažeři málokdy mluví technickou řečí a vývojáři se mohou stát tímto nezbytným mostem. Chtějí-li podniky umístit aplikace skutečně do centra digitálně orientované obchodní strategie, je zcela zásadní, aby využily této obrovské příležitosti k dosažení větší soudržnosti mezi obchodními, vývojovými a IT týmy a kladly důraz na vývojáře, kteří vedle programátorských schopností disponují i obchodními dovednostmi,“ říká Ed Hoppitt, ředitel pro aplikace a cloudové platformy společnosti VMware v regionu EMEA.

„Získat schopné vývojové pracovníky v IT bylo vždy těžké. Dnes je klíčové nalézt takové, kteří dokážou navrhnout a realizovat aplikace nejen podle očekávatelných potřeb potenciálních zákazníků, ale navíc umí ještě srozumitelně vysvětlit význam těchto aplikací pro celkový úspěch společnosti. Umět skloubit technické znalosti se schopností komunikovat s netechnickými kolegy je složité, ale z dlouhodobého hlediska nezbytné. Abychom mezeru znalostí zaplnili, věnujeme více času vysvětlování vývojovým pracovníkům, jak funguje zbytek firmy a jaké ve firmě probíhají procesy interně i ve vztahu k jejich partnerům. Na druhé straně se snažíme pomoci byznys kolegům pochopit, co je a co není v době rozsáhlé digitalizace z hlediska vývoje a nasazení moderních aplikací reálné a efektivní,“ vysvětluje Lumír Srch, ředitel společnosti ITS.

Nedostatek obchodního ducha vede některé firmy k tomu, že se zaměřují na vývojáře s obchodním know-how, investují do specifických školení a spolupracují s partnery na rozvoji komunikačních dovedností vývojářů i zaměstnanců na jiných pozicích. Jak Ed Hoppitt dodává, „pro budoucí úspěch je zásadní najít takové pracovníky, kteří dokáží tvořit aplikace přinášející ekonomický užitek a srozumitelně vysvětlit jejich význam pro digitální strategii podniku.“


 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.