facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 30. 8. 2023 - Ing. Lukáš Grásgruber

Programátoři vítají umělou inteligenci jako pomocníka, nikoli konkurenta

Od masového rozšíření umělé inteli­gence, především jazykové­ho mode­lu Chat GPT od americké společnosti OpenAI na konci loňského roku, se téměř okamži­tě začaly objevovat predikce o nahrazení určitých pozic umělou inteligencí. Mezi největší adepty patřili právě programátoři. Jak ale konstatuje Václav Faraga, ředitel vývojářského studia Able, po téměř roce od uvedení Chat GPT zůstává stále lidská práce i v programování nenahraditelná, umělá inteligence je však pomocníkem.



Na druhou stranu juniornější programátorské pozice jsou v současnosti již za pomoci AI nahrazovány. „U programátorů, kteří kódují třeba jen html šablony, nebo dělají jen testy, tak tam jejich nahrazování AI již reálně probíhá. Fakticky není v současnosti potřeba umět programovat na to, aby člověk v Midjourney (AI model na generování obrazových výstupů) vygeneroval návrh na webovou stránku, kterou potom jednoduše pomocí AI převede do kódu,“ vysvětluje Václav Faraga.

V jejich společnosti používají AI hlavně na usnadnění práce, která nevyžaduje senioritu a dá se automatizovat. Jako ideální příklad uvádí GitHub copilot. Ten urychluje práci vývojářům eliminací psaní opakujícího se kódu, zrychluje porozumění cizímu kódu, generuje testy, i umí vytvořit návrh řešení (implementační plán) a algoritmů.

Václav Faraga„Když budu pesimista, tak lze říct, že díky AI šetříme minimálně 10 % času našich zaměstnanců, reálně to ale bude asi více,“ dodává Faraga. Do odhadu budoucnosti se Václav Faraga moc pouštět nechce. AI je tak dynamický obor, že žádné dlouhodobé predikce fakticky nemají smysl. „S jistotou můžeme říci jen to, že vycházejí další verze ChatGPT a že se svojí implementací AI přijde každý velký technologický korporát. Ale v dohledné budoucnosti to AI, které zatím máme k dispozici, bude těm lepším, seniornějším programátorům spíše urychlovat práci, než je nahrazovat,“ doplňuje Faraga.

Je však potřeba mít na pamětí i negativní stránku umělé inteligence, jako je otázka bezpečnosti kódu a jeho kvality. Také umělá inteligence může bez problémů šířit nepřesné nebo neověřené informace. „Je důležité, abychom vše ověřovali. Umělá inteligence může být užitečná pro kontrolu, aby bylo zajištěno, že nebyly opomenuty žádné detaily při implementaci scénářů. Nebo nám může posloužit při generování testů. Software by měl být testován, a i zde nám může AI pomoci, ať už jde o dodržování termínů nebo kontrolu nákladů,“ uzavírá Faraga.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.