Aktuality -> Komunikace a sítě - 25. 7. 2024 - redakce

Při návštěvě Paříže na veřejné Wi-Fi hotspoty raději nespoléhejte

Do Paříže každoročně míří obrov­ské množství turistů, k nimž se letos při­dávají i návštěvníci právě začínající olympiády. Experti společnosti Kaspersky při této příležitosti zmapovali a vyhodnotili bezpečnost veřejných Wi-Fi sítí, na které mohou návštěvníci Paříže narazit. Prověřili přibližně 25 tisíc bezplatných Wi-Fi hotspotů a jejich analýza odhalila, že téměř 25 % těchto sítí mělo slabé nebo žádné šifrování a pouze 6 % používalo nejnovější bezpečnostní protokol WPA3. Uživatelům tak potenciálně hrozí krádež osobních a bankovních údajů.



Odborníci analyzovali 47.891 záznamů signálů na oblíbených místech v Paříži, jako jsou Vítězný oblouk, bulvár Champs-Élysées, muzeum Louvre, Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, řeka Seina, náměstí Trocadéro a stadion Stade de France, a identifikovali 24.766 samostatných Wi-Fi přístupových bodů. Zjistili, že čtvrtina (25 %) těchto sítí má závažné bezpečnostní nedostatky, například slabé nebo vůbec žádné šifrování, což je činí zranitelnými vůči odposlechu, dešifrování nebo nabourání komunikace.

Téměř pětina (20 %) byla navíc nakonfigurována s WPS, což je zastaralý a snadno napadnutelný algoritmus, který již nedokáže odolávat specializovaným útokům zaměřeným na krádeže dat. Nejnovější bezpečnostní protokol WPA3 používalo pouze 6 % analyzovaných sítí.

„Kyberzločinci zřídili falešné hotspoty nebo kompromitovali legitimní sítě za účelem zachycení a manipulace přenosů dat a připravili tak nepříjemné překvapení milionům lidí, kteří míří do pařížských hotelů, fanouškovských zón a na různé akce. Volně přístupné a špatně nakonfigurované Wi-Fi sítě jsou pro kriminálníky velmi atraktivní, protože umožňují krádeže hesel, údajů o kreditních kartách a dalších citlivých informací,“ komentuje Amin Hasbini, vedoucí výzkumné jednotky společnosti Kaspersky.

Pro zajištění bezpečí při používání veřejných Wi-Fi sítí nabízejí odborníci společnosti Kaspersky následující rady:

  • Neprovádějte citlivé transakce: Nepřistupujte k bankovním nebo jiným citlivým účtům přes veřejné Wi-Fi sítě.
  • Prověřte si síť: Ujistěte se, že je síť legitimní - informujte se u poskytovatele, který ji má provozovat.
  • Povolte firewall: Ujistěte se, že je firewall na vašem zařízení aktivní, aby mohl blokovat neoprávněný přístup.
  • Používejte silná hesla: Používejte vždy silná a jedinečná hesla a pro větší bezpečnost aktivujte dvoufaktorové ověřování.
  • Provádějte aktualizace: Pravidelně aktualizujte operační systém, aplikace a antivirový software, abyste byli chráněni před nejnovějšími hrozbami.
  • Zakažte sdílení souborů: vypněte ve svém zařízení sdílení souborů a službu AirDrop, abyste zabránili neoprávněnému přístupu.

 
  

- PR -

I malé firmy jsou terčem kybernetických útoků Jak se jim mohou bránit?

Mnoho drobných podnikatelů a majitelů menších firem si myslí, že kybernetické útoky se jich netýkají. „Proč by si zrovna mě hacker vybíral?“ říkají si, protože věří, že jejich „malý“ byznys není pro útočníky zajímavý. Realita je ale jiná. Malé podnikatelské subjekty, která často nedisponují rozsáhlým řešením kybernetické bezpečnosti, jsou pro hackery naopak snadnějším, a o to atraktivnějším cílem.

  

- PR -

Specializovaná vyhledávací řešení překonávají generativní AI

V kontextu neutuchajícího zájmu o generativní AI se nás zákazníci často ptají: "Co nabídnete oproti AI?" Správá otázka ovšem zní: Co vlastně mohou generativní AI řešení nabídnout oproti specializovaným vyhledávacím systémům pro firemní data?