facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 30. 3. 2020

Představují kvantové počítače reálnou hrozbu pro používané šifrovací algoritmy?

EricssonVýzkum kvantových počítačů se rychle rozvíjí. Google nedávno prohlásil, že jeho kvantový procesor Sycamore dosáhl kvantové nadřazenosti, tedy schopnosti kvantových počítačů provádět výpočty mimo dosah nejvýkonnějších superpočítačů. Společnost IBM uvedené tvrzení ihned zpochybnila. Bez ohledu na to, kdo má v tomto akademickém sporu pravdu, bude s největší pravděpodobností trvat ještě velmi dlouho, než se výkonné kvantové počítače rozšíří a budeme je běžně využívat. Je totiž třeba dosáhnout ještě celé řady významných technologických pokroků.I přesto je na místě začít připravovat alternativu dnešních šifrovacích standardů a algoritmů, zejména pro systémy s tajnými informacemi, které vyžadují dlouhodobou ochranu. V tradiční kryptografii existují dvě formy šifrování: symetrické a asymetrické. Většina dnešních počítačových systémů a služeb, jako jsou digitální identity, Internet, celulární sítě nebo kryptoměny, používá kombinaci symetrických a asymetrických algoritmů a šifrování pomocí eliptických křivek. Skokový nárůst výkonu, který kvantové počítače slibují, by pro používané metody šifrování mohl představovat hrozbu. Přesto zatím není třeba propadat panice.

„Jakékoliv tvrzení, že kvantové počítače mohou v blízké době narušit používané šifrovací systémy je velmi přehnané. Pravděpodobně nebudou ještě desetiletí představovat praktickou hrozbu pro asymetrickou kryptografii a pro symetrické šifrování nebudou rizikem pravděpodobně vůbec,“ říká John Preuβ Mattsson, Senior Security Specialist ze společnosti Ericsson.

Cestu, jak chránit informace nebo přístupy po velmi dlouhou dobu, představuje posun k post-kvantové kryptografii a tzv. „kvantově bezpečné algoritmy“, které běží na klasických počítačích a odolávají útokům výkonných kvantových počítačů. V porovnání s aktuálně používanými algoritmy má post-kvantová kryptografie větší a složitější šifrovací klíč a podpis, vyžaduje více operací a paměti.

První návrhy standardizace post-kvantových šifrovacích algoritmů očekáváme v letech 2022–2024. Potom budou nové standardizované algoritmy pravděpodobně přidány do bezpečnostních protokolů a nasazeny v různých průmyslových odvětvích.


 
  

- Inzerce -

Spolupráce Lenovo a AMD přináší firmám EPYCká řešení pro datová centra

AMD LenovoVzájemné partnerství společností Lenovo a AMD bylo dlouhé roky orientováno především na počítače a mobilní zařízení. Nejnovější kapitola této spolupráce se však odehrává na poli datových center.