facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 30. 5. 2017

Používáním Facebooku nezískáváme digitální dovednosti využitelné v pracovním životě

digitální dovednosti využitelné v pracovním životěDnes panuje všeobecné povědomí, že mladí lidé zvládají práci s novými technologiemi, protože vyrůstají v digitálním světě. Jenže skutečnost je jiná. Mladí lidé dobře zvládají internet a běžně používané aplikace na smartphonech a tabletech, ale často jim chybí dovednosti potřebné v pracovním procesu, protože nemají zažité obecné zákonitosti z oblasti informačních technologií a umějí používat jen ty nástroje, které rutinně používají. S nástupem do zaměstnání tak mnohdy naráží na problémy při práci s počítači.



„Slýcháme opakované stížnosti lidí z firem na připravenost absolventů na reálnou praxi, pro ně překvapivě i v oblasti základních IT znalostí,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas a dodává „Nastupující generace má možná dostatečné znalosti pro běžný „digitální život“, nemá ale dovednosti, které jsou předpokládány trhem práce.“
Za určitý etalon pro porovnání digitálních znalostí je možné použít porovnání výsledků v mezinárodní certifikaci IT znalostí a dovedností ECDL. Z mezinárodního porovnání jejich výsledku vyplývá, že Češi podceňují význam a potřebu tzv. přenositelných digitálních dovedností. Jde o obecné znalosti základních zákonitostí hardware a software, které jsou uplatnitelné bez ohledu na pracovní pozici, kvalifikaci nebo typ využívaných IT prostředků. A právě tyto obecně využitelné principy chybějí i ve výuce na školách.

Zmíněné porovnání výsledků ECDL testů přineslo i další zajímavé výsledky: v ČR se nejvíce chybuje v oblastech IT bezpečnosti (24 %) a v práci s kancelářskými programy (23 %). Nejmenší problém dělá účastníkům testů využívání služeb internetu a komunikace. Naopak mezi největší propadáky patří znalost základních kancelářských programů, především Excelu. „Z našich zkušeností vyplývá, že 80 % účastníků kurzů si myslí, že Excel ovládá na slušné úrovni, rozumnou uživatelskou úroveň ale ve skutečnosti prokáže jen cca 20 % lidí“ dodává Jan Dvořák.

 


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.