facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 3. 12. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Podle Cisco roste obliba multifaktorového přihlašování a používání biometrie

Společnost Cisco vydala zprávu Duo Trusted Access Report, ze které vy­plývá, že se firmy postupně odklá­nějí od tradičního ověřování přístupu pomocí hesla a stále více upřed­nostňují takzvanou multifaktorovou autentizaci (MFA) s využitím bezpečnostních klíčů nebo čteček biometrických údajů zabudovaných v noteboocích a chytrých telefonech. Počet přihlášení prostřednictvím MFA systému Cisco Duo se za uplynulý rok zvýšil o 39 %. Ještě výraznějším tempem pak ve stejném období posilovalo samotné biometrické přihlašování, které si připsalo růst o 48 %.Zpráva 2021 Duo Trusted Access Report analyzovala data z více než 36 milionů zařízení, více než 400 000 unikátních aplikací a zhruba 800 milionů měsíčních autentizací z celé globální zákaznické základny Duo, a to v období od května 2020 do června 2021. Zpráva zjišťovala, jak podniky napříč všemi segmenty ekonomiky umožňují svým zaměstnancům připojovat se ze svých zařízení vzdáleně a jak v této souvislosti zajišťují bezpečný přístup k firemním datům a aplikacím.

Posilování bezpečnějších vícefaktorových způsobů autentizace ilustruje například fakt, že 71 procent mobilních zařízení zákazníků Duo užívaných k pracovním účelům má nastaveno biometrické ověřování. Celkový počet mobilů s biometrií přitom vzrostl o 12 %. Zvyšuje se tak masa uživatelů, kteří se mohou přihlašovat bez hesel, pomocí zařízení, které nosí v kapse a mají jej vždy při ruce. Zpráva se zaměřila i na průzkum, s jakou rychlostí se biometrické ověřování zavádí v různých odvětvích ekonomiky. Biometrické autentizace nejrychleji expandují v segmentu finančních služeb, kde jejich počet meziročně vzrostl o 1 100 %. Vysoká čísla vykazují také školství (770 %), zdravotnictví (580 %) nebo IT a telekomunikace (160 %). Duo také v období od dubna 2019 zaznamenalo pětinásobný nárůst používání Web Authentication (WebAuthn), která umožňuje bezpečné ukládání a ověřování biometrických údajů lokálně přímo na používaném zařízení, bez toho, že by se data posílala kamkoli mimo něj.

Nahrazování hesel jinými formami autentizace bude pro uživatele komfortnější a zároveň povede ke zvýšení bezpečnosti. Podle průzkumu Duo Trusted Access Report mezi klíčovými IT manažery plánuje více než polovina organizací zavést ověřování bez hesel. V souvislosti s tím bude výrazně expandovat i celý trh MFA řešení. Podle odhadů posílí z 11,1 miliardy dolarů v roce 2021 na 23,5 miliardy v roce 2026.

Význam bezpečného přihlašování do firemních zařízení výrazně vzrostl s počátkem koronavirové pandemie a s ní spojeného vzdáleného připojování pracovníků. Během pandemie se pokusy o neoprávněný vzdálený přístup zvýšily 2,4krát. Kvůli těmto hrozbám nastavují organizace přísnější zásady k ověření důvěryhodnosti uživatelů a zařízení před udělením přístupu k aplikacím. Jen v září 2021 bylo na hybridní pracovníky zaměřeno více než 100 milionů e-mailových hrozeb denně. To jen zdůrazňuje význam bezpečnostní infrastruktury, která zajistí přístup jen oprávněným uživatelům, nikoli podvodníkům.


 
  

- Inzerce -

Český ERP systém HELIOS Nephrite připravený pro práci i v době covidu vzal trh útokem a sbírá řadu ocenění

HELIOS NephriteHELIOS Nephrite, systém navržený podle potřeb zákazníků, si prošel vývojem i v době lockdownu.

  

- Inzerce -

Jak řídit úspěšný e-shop? Freshlabels spoléhá na ERP systém Vario

Freshlabels je pojem na trhu e-commerce. Obchod (nejen) s módou, který klade důraz na udržitelnost a nabídku „čerstvých značek“. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak zvládají řízení složité firemní agendy, která je roztříštěná do skladu, kamenných prodejen, centrály a samotného e-shopu?