Asseco Helios 2
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 10. 2. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Počet malwarových útoků vzrostl při práci na dálku o 41 %

Nově vydaný Cloud Security Report společnosti Wandera odhalil v plné síle nedostatečnou připravenost firem při přechodu na práci z domu. Kromě zvýšené aktivity útočníků je na vině nedostatečné zabezpečení dat a nepozornost samotných uživatelů, kteří jsou v domácím prostředí méně ostražití. Report mapuje bezpečnostních hrozby, které v roce 2020 postihovaly firmy po celém světě.Nejvyšší nárůst byl zaznamenaný u malwarových útoků. V těchto případech se snaží útočníci pomocí škodlivého softwaru dostat k citlivých firemním informacím. V roce 2020 zaznamenalo takový útok 52 % firem, což je značný nárůst oproti roku 2019, kdy mělo s malwarem nechtěnou zkušenost „jen“ 37 % společností. Více než 30 % firem tuto hrozbu nezachytilo včas a útočníci se tak dostali k emailové komunikaci a 11 % se dokonce dostalo až k uloženým datům v cloudových službách. Tato statistika poukazuje na nedostatečnou připravenost firem při přechodu na vzdálenou práci kvůli pandemii Covid-19.

Mezi další závažná zjištění patří:

  • V roce 2020 28 % firem používalo neaktuální verzi operační systému se zneužitelnou chybou v zabezpečení.
  • V porovnání s dobou před pandemií došlo k 100% nárůstu návštěv nevhodného obsahu v pracovní době.
  • U zařízení s operačním systémem Android byla více než 5x větší pravděpodobnost instalace malwaru než u zařízení s iOS.
  • O víkendu byli uživatelé firemních zařízení o 6 % náchylnější k phishingovým útokům, než v pracovní dny.
  • 15 % firem mělo ve svém systému alespoň jedno zařízení používající aplikaci s nedokonalou ochranou uložených hesel, ke kterým se útočníci dostanou velmi snadno.

„V roce 2020 se většina firem potýkala s přechodem na vzdálený provoz při zachování stejné produktivity a bezpečnosti. Je jasné, že bezpečný vzdálený přístup je pro společnosti napříč průmyslovými odvětvími nezbytný,“ řekl Eldar Tuvey, CEO a zakladatel společnosti Wandera.

Více informací najdete v kompletním reportu zde.


 
  

- Inzerce -

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

Moderní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

  

- Inzerce -

Počítač Spaceborne Computer-2
od Hewlett Packard Enterprise
pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

HPESpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.