facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 7. 5. 2021 - Zdeněk Gric

Po ukončení podpory Windows 7 je nadále používá 22 % uživatelů PC

Téměř čtvrtina uživatelů (22 %) počítačů stále používá operační systém Windows 7, který od ledna 2020 jeho provozovatel, společností Microsoft, nepodporuje. Nevydává k němu tedy žádné aktualizace, včetně důležitých bezpečnostních záplat. Vysoký podíl uživatelů využívajících Windows 7 odhalila bezpečnostní společnost Kaspersky, když analyzovala anonymizovaná metadata o operačních systémech uživatelů bezpečnostního řešení Kaspersky Security Network.



Ačkoli se důvěryhodný operační systém může na první pohled jevit jako zcela v pořádku, protože funguje tak, jak má, pokud jej jeho tvůrce nadále nepodporuje, může být velmi zranitelný a podlehnout útokům. Když operační systémy dosáhnou konce své životnosti, přestanou jejich provozovatelé vydávat aktualizace s opravami chyb a ty skýtají vítanou příležitost kybernetickým útočníkům, jak skrze ně získat přístup k systému. Proto je důležité operační systémy pravidelně aktualizovat a vyhnout se tak případným problémům.

Mezi těmi, kdo stále používají Windows 7, jsou v takřka stejném podílu běžní uživatelé, malé a střední firmy i velmi malé společnosti – u všech jde o 22 % uživatelů. Je zajímavé, že téměř čtvrtina velmi malých společností stále používá zastaralý operační systém, a to zejména s ohledem na to, že nemají specialisty na IT bezpečnost. Proto je důležité, aby operační systémy jejich počítačů byly aktuální. Zatím lze tento problém vyřešit rozšířenou placenou podporou pro Windows 7, ale znamená to další výdaje a toto řešení nebude k dispozici věčně.

Někteří stále ještě používají i Windows XP

Analýza společnosti Kaspersky také prokázala, že pouze malé procento (méně než 1 %) uživatelů a firem stále používá ještě starší operační systémy, jako jsou Windows XP a Vista, jejichž podpora skončila v letech 2014 a 2017. Celkově téměř čtvrtina (24 %) uživatelů stále funguje s operačními systémy Windows bez běžné podpory.

72 % uživatelů už naštěstí přešlo na Windows 10, nejnovější verzi operačního systému Windows, která se také jeví být nejbezpečnější volbou.

„Aktualizace operačního systému se mnohým může zdát jako zbytečné obtěžování. Neslouží však pouze k opravě chyb nebo k povolení nejnovějšího rozhraní. Aktualizace zajistí i opravy těch chyb, které můžou kybernetickým zločincům otevřít cestu do vašeho počítače. I když si myslíte, že jste ostražití a používáte bezpečnostní software, aktualizace operačního systému je základním prvkem zabezpečení, který byste neměli podceňovat, ani když využíváte bezpečnostní řešení třetí strany. Pokud je operační systém zastaralý, nemůže dostávat důležité aktualizace. Pokud je váš dům starý a rozpadá se, nemá smysl mu instalovat nové dveře. Větší smysl má najít nový domov, a to raději dřív než později. Stejně byste měli postupovat i při zajištění bezpečnosti operačního systému, kterému denně svěřujete svoje cenná data,“ říká Oleg Gorobets, vedoucí produktového marketingu společnosti Kaspersky.

Uvědomovat si rizika operačního systému, který je na konci své životnosti, je sice dobrým začátkem, jak ochránit sebe a svá data, ale důležité je na základě těchto informací jednat. Pokud chcete ochránit sebe nebo firmu před potenciálním rizikem spojeným s používáním zastaralého operačního systému, věnujte pozornost těmto doporučením společnosti Kaspersky:

  • Aktualizujte na nejnovější verzi operačního systému a ujistěte se, že je u ní povolena funkce automatické aktualizace.
  • Pokud není možné upgradovat na nejnovější verzi operačního systému, měli by uživatelé takového OS brát v úvahu možnost tohoto způsobu útoku a zajistit bezpečnost dalších kritických uzlů ve své síti.
  • Používejte bezpečnostní řešení obsahující technologie prevence zneužití, které pomáhají snížit riziko zneužití neopravených chyb zabezpečení, jež lze najít v zastaralém operačním systému (Windows 7 a starší).

 
  

- PR -

Jak zkrotit chaos ve firemních dokumentech

IT Systems 4/2024Dominantní částí aktuálního vydání IT Systems je příloha věnovaná kybernetické bezpečnosti, ale najdete v něm také řadu jiných témat. Věnujeme se především trendům v digitalizaci výroby, ale i problematice ESG reportingu a využití virtuální a rozšířené reality v průmyslu. Ukážeme vám také, jak zkrotit chaos ve firemních dokumentech.

  

- PR -

ESG reporting jednoduše s IFS a CDC Data

ESGESG formuje cestu k udr­ži­tel­né­mu a odpovědnému podnikání. Otevřeme společně dveře do této esenciální oblasti, kde se setkávají inovace, udržitelnost a společenská odpo­věd­nost, aby formovaly pozitivní změny pro naši společnost. Vstup­te s námi do světa, kde každé rozhodnutí formuje budoucnost.