Asseco Helios 2
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 25. 1. 2019

Pacientovi s nádorovým onemocněním pomáhají žebra z 3D tiskárny

Budeme implantáty pro naše těla tisknout na 3D tiskárnách? Po úspěšné léčbě 71letého pacienta z Walesu, který je díky kovovému implantátu hrudníku schopen vést plnohodnotný život, už zbývá určit jen kdy, jak často a při jakých indikacích. Nemocnice plánují zavést nový postup při léčbě dalších pacientů.Život jednasedmdesátiletému Peteru Maggsovi z jižního Walesu zachránila operace, během které mu byla současně se zhoubným nádorem z hrudníku odstraněna i část hrudní kosti a tři žebra. Bez nich by jeho hrudník zůstal ve velmi nestabilním stavu, proto lékaři pacientovi voperovali implantát s umělými žebry. S využitím dat z CT vyšetření pacientova hrudníku jej již před operací navrhla nemocnice v Morristonu. První implantát hrudníku ve Velké Británii byl vytištěn z kovového prášku na laserové 3D tiskárně Renishaw.

Během tisku se jemný kovový prášek zcela roztaví a následně se klade po vrstvách s tloušťkou od 20 do 100 mikronů. Mikron je jedna miliontina metru. Technologie umožňuje vytvářet složité tvary, které by nešlo provést pomocí tradičních technik, jako je například odlévání.

„V běžném případě by byl pacient vybaven implantátem Polymethyl Methacrylate (PMMA), který může být během chirurgického zákroku upravován jen ručně," vysvětluje Peter Llewelyn Evans, manažer Maxillofacial Laboratory Services at Morriston Hospital. „Aditivní 3D výroba nám umožnila ušetřit asi dvě hodiny operačního času, protože implantát mohl být navržen a vyroben před zahájením postupu.“

V případě Petera Maggse by navíc konvenční protézy, které jsou vyrobené z biokompatibilního cementu, neposkytovaly jeho hrudnímu koši dostatečně silnou oporu. Díky titanu se také zvyšuje biokompatibilita implantátu a podobnost k původní kostní struktuře, což se také pozitivně projevuje na výsledku.


 
  

- Inzerce -

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

Moderní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

  

- Inzerce -

Jak na automatizaci ve výrobní firmě

SoliteaRychlé tempo moderní doby a zvyšující se spotřebitelské nároky kladou čím dál větší důraz na preciznost výroby. Pokračující pandemie covidu-19 pak k tomu přidává i tlak na efektivitu a časovou přesnost dodávek.