- Přehledy IS
- APS (20)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (20)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (45)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Otisk prstu jako zámek displeje na mobilu používáme častěji než klasický PIN
Nejčastějším způsobem zámku displeje a tedy přístupu do mobilního telefonu v České republice už není klasický PIN, ale otisk prstu. Vyplývá to z průzkumu společností ESET a Seznam.cz. Zatímco před třemi lety patřil otisk prstu mezi prakticky nepoužívané typy zabezpečení smartphonů, když jej využívalo pouze 5 % Čechů, letos tento způsob zamykání telefonu dominuje s podílem 32 %. PIN si jako způsob zamykání telefonu ponechalo 28 % uživatelů chytrých telefonů.


Třetím nejčastějším typem zámku na smartphonech je gesto, jehož využívání ale v posledních třech letech mezi českými uživateli klesá. Zatímco přes třemi lety šlo o druhý nejčastější typ zámku na telefonu, který používalo 31 % Čechů, loni jeho podíl klesl na 22 a letos na 18 %. Smartphone bez ochrany přístupu používá 20 % respondentů. I zde je patrný pokles, neboť v předchozích letech se takto rozhodlo 25, respektive 32 % uživatelů.
„Tento trend si vysvětlujeme především rozšířením technologií pro alternativní zabezpečení zámku displeje. Například čtečka otisku prstů, která byla před třemi lety výsadou nejdražších smartphonů, je dnes běžná i v podstatně dostupnějších cenových kategoriích,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.
Zároveň se také zlepšuje povědomí Čechů o potřebě bezpečnostních aplikací na mobilních zařízeních. Podíl uživatelů, kteří používají na chytrém telefonu antivir, meziročně vzrostl o polovinu na 58 %. Stejnou hodnotu přisuzuje průzkum i uživatelům tabletů.
„Nárůst zájmu o aktivní ochranu před internetovými hrozbami je jednoznačně pozitivní. Přestože v porovnání s podíly zabezpečených počítačů a notebooků jde stále o nízká čísla, vnímáme to tak, že uživatelé více vnímají rizika digitálního světa,“ konstatuje Miroslav Dvořák. „Průzkum nám mimo jiné potvrdil i trend přelévání uživatelů internetu od klasických počítačů k smartphonům, což zvyšuje riziko jejich napadení malwarem,“ dodal. Počítače a notebooky si antivirem chrání 95, resp. 93 % Čechů.
Již loni společný průzkum společností ESET a Seznam.cz prokázal, že Češi přistupují k internetu nejčastěji z chytrého mobilního telefonu. Zatímco loni tak činilo 79 % uživatelů, letos jich je již 81 %. Druhým nejčastějším zařízením, jehož prostřednictvím bývají Češi online, je notebook, který k surfování po internetu používá 70 % uživatelů (loni to byl o jeden procentní bod více). Teprve poté následuje počítač s podílem 57 % (loni 59 %) a tablet s 37 % (loni 39 %).
Průzkum probíhal formou online dotazování, které realizoval Seznam.cz od 13. do 23. dubna 2018 a zúčastnilo se jej 946 respondentů. Vzorek je reprezentativní na uživatele služeb společnosti Seznam.cz starší 15 let, byl vyvážen při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.
Formulář pro přidání akce
29.9. | The Massive IoT Conference |