facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 29. 7. 2024 - redakce

Osobní počítače s umělou inteligencí jsou investicí s jasnou návratností

Technologickým prostředím se valí seismická vlna umělé inteligence. Svým dopadem je srovnatelná s nástupem chytrých telefonů před dvaceti lety. V tomto miléniu jsme sice byli svědky neustálého technologického pokroku, ale nic nemělo takový transformační dopad jako nástup AI. Umělá inteligence přitom není jen dalším technologickým trendem nebo „fází“ ¬– jde o zásadní přetvoření způsobu, jakým žijeme a pracujeme. Po necelých dvou letech od nástupu prvních komerčně úspěšných velkých jazykových modelů je jasné, že pro podniky není zavádění umělé inteligence napříč celou strukturou otázkou volby, ale přežití.



Úspěch technologií závisí na lidech, kteří je využívají. Pokud se má umělá inteligence stát pro firmu přínosem, musí si ji zaměstnanci osvojit v každodenní praxi. Klíčové tedy je poskytnout jim takové nástroje, které jim dovolí využít jejího plného potenciálu. Jinými slovy to znamená především obměnu počítačů napříč organizací. Jedná se o první krok směrem ke zvýšení produktivity a efektivity a s tím souvisejícímu zajištění konkurenční výhody.

Podle analytiků pomohou počítače s umělou inteligencí, tzv. AI PC, pracovníkům využívat nástroje, které budou reagovat na jejich potřeby lépe než kdykoli předtím. S tím souhlasí i dodavatelé technologií a dodávají, že tato zařízení představují významný skok nad rámec tradičních počítačů. Přinášejí silnou kombinaci výpočetního výkonu a inteligentních funkcí, kterou mohou nově definovat a zlepšit procesy v organizacích. Navíc cyklus obměny tohoto druhu může zaměstnancům nabídnout okamžitý, hmatatelný přínos ze začlenění AI do každodenních procesů. Vedoucím pracovníkům pak může dát do ruky argumenty pro plánování komplexnější strategie umělé inteligence za účelem podpory dlouhodobého růstu.

Ve firemním prostředí existuje řada překážek pro širší přijetí nové techniky. Navzdory zřejmým výhodám AI PC tak manažeři stále váhají, zda do nich plně investovat.

Odůvodnění nákladů a investic

Podle analytiků jsou hlavními překážkami přijetí celková nejistota, obavy z nákladů a skutečnost, že stále neexistuje dostatek důvěryhodných příkladů nasazení v reálném prostředí. Jednoduše technologie je tu příliš krátce na to, abychom měli „use cases“ pro každý myslitelný obor a aplikaci.

Vyšší cena počítačů s umělou inteligencí, která vyplývá z jejich specializovaného hardwaru a složitosti integrace, vyvolává váhání zejména v době hospodářského poklesu. Novost a rychlý vývoj technologie také ztěžují dlouhodobé plánování. Zejména v případech, kdy nejsou přínosy AI okamžitě patrné a hmatatelné. Proto je obtížné ospravedlnit potenciálně značné počáteční investice bez jasné a okamžité návratnosti investic (ROI).

Náš vlastní průzkum však zároveň odhalil, že v regionu EMEA si firmy i lidé jasně uvědomují, jak velkou transformační roli bude umělá inteligence hrát v průmyslových odvětvích. Integrace AI nástrojů bude brzy nezbytná a do značné míry nevyhnutelná. Z výzkumu Dell také vyplynulo všeobecně pozitivní hodnocení schopnosti AI PC významně rozšířit lidské schopnosti.

Při pohledu na budoucnost definovanou umělou inteligencí musí podniky přijmout změnu jako fakt. Transformační síla počítačů s AI jim pomůže posílit schopnosti zaměstnanců, zvýšit produktivitu a zajistit návratnost investic.

Zvyšování lidského potenciálu

Počítače s umělou inteligencí nejsou jen o hrubém výpočetním výkonu. Jsou navrženy tak, aby posilovaly lidskou vynalézavost. Tato zařízení fungují jako inteligentní partneři, kteří mohou zefektivnit pracovní postupy, automatizovat opakující se procesy a poskytovat okamžitý přístup k informacím. Odstraněním rutiny umožňují lidem věnovat se více času strategickým věcem a kreativním řešením problémů. Právě ty jsou v dnešním konkurenčním prostředí klíčové pro inovace a dosažení obchodního úspěchu.

Profesionálové díky nim mohou zkoumat nové nápady, experimentovat s různými přístupy a aktivně vyvíjet špičková řešení, která přinášejí konkurenční výhodu. Zvýšená produktivita a efektivita pak vedou k rychlejší realizaci, lepším výsledkům projektů a efektivnějšímu využití dostupných zdrojů.

Funkce jako je Copilot+, zabudované v počítačích s umělou inteligencí, poskytují okamžitý přístup k informacím a poznatkům, které mohou lidem pomoci s děláním informovanějších rozhodnutí. Dokáží rychle shromažďovat relevantní data, analyzovat je a prezentovat jasným a stručným způsobem. To umožňuje odborníkům činit chytřejší rozhodnutí založená na datech a zároveň snižovat rizika a optimalizovat výsledky.

Výhodou automatizace opakujících se úkolů a zefektivnění práce je také snížení kognitivní zátěže pracovníků. To se odráží v nižší úrovni stresu na jedné straně a vyšší produktivitě a inovativním myšlení na straně druhé.

Bezprecedentní nárůst produktivity

Co se týče samotného hardwaru, AI PC mají specializované neuroprocesory pro umělou inteligenci (NPU). Díky dedikovaným NPU mohou současně zpracovávat úlohy náročné na umělou inteligenci, jako je rozpoznávání obrazu, zpracování přirozeného jazyka a strojové učení, aniž by byl ohrožen výkon ostatních aplikací. To umožňuje profesionálům spouštět složité simulace, analyzovat velké soubory dat a provádět další náročné úlohy při zachování plynulé a svižné uživatelské zkušenosti.

V praxi tyto schopnosti počítačů s umělou inteligencí využije třeba designér, který může současně upravovat fotky ve vysokém rozlišení, mít spuštěný software pro 3D rendering a do toho komunikovat s klienty prostřednictvím videokonference. To vše bez zpoždění nebo problémům s výkonem.

Maximalizace návratnosti investic díky rozšířeným službám

Návratnost investic po obměně počítačů s umělou inteligencí je velkým tématem. Ideální je vydat se cestou hladkého přechodu, který maximalizuje přínos a minimalizuje výpadky. Dobrou zprávou je, že nákladnost počáteční investice lze kompenzovat využitím komplexních nabídek služeb od technologických partnerů.

Velkou podporou při přechodu hraje i fakt, že technologičtí partneři dokáží usnadnit napojení nových nástrojů na stávající ekosystém firemního softwaru. Mohou pomoci i se strategickým plánováním a nasazením. Využívají své hluboké znalosti AI a osvědčených postupů, aby pomohli organizacím vyhnout se běžným úskalím a tím minimalizovat případné nákladné prostoje.

Stejně tak v rámci údržby poskytují proaktivní monitorování pro zajištění optimálního výkonu za všech okolností. Jinými slovy pravidelné aktualizace softwaru, diagnostiku hardwaru a vzdálenou podporu, aby AI PC vždy pracovaly s maximální efektivitou.

Inteligentní služby využívající umělou inteligenci mohou analyzovat vzorce používání zařízení a identifikovat příležitosti k optimalizaci. Dokáží tak poskytovat na míru šité poznatky a doporučení, jak nejlépe zlepšit výkon, snížit náklady a zlepšit uživatelskou zkušenost. Průběžným monitorováním a optimalizací počítačového parku pomocí AI mohou organizace běžet v efektivním módu a udržovat kurz nastavený k plnění obchodních cílů. V konečném důsledku se to projeví na zlepšení návratnosti investic.

Ne všichni si to zatím připouštějí, ale budoucnost podnikání jde ruku v ruce s rozvojem umělé inteligence. AI PC jsou klíčem, který k této budoucnosti odemkne dveře, nástrojem pro posílení postavení zaměstnanců a kompasem pro nasměrování organizací k dlouhodobému růstu a úspěchu. Potenciální přínosy počítačů s umělou inteligencí dalece převyšují jakékoli domnělé nevýhody. Pro podniky je proto nezbytné, aby na jejich nasazení spolupracovali s poskytovateli technologií. Jen tak si zajistí budoucnost.

Jean-Guillaume Pons
Autor článku je Senior Vice President EMEA skupiny Client Solutions ve společnosti Dell.

 


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.