facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 25. 1. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Osm nejpravděpodobnějších trendů v oblasti kybernetických hrozeb roku 2022

Acronis Report 2022Zprávy o rostoucích kybernetických hrozbách jsou tak časté, že už ztrácí varovný účinek. Ze všech stran totiž slyšíme negativní předpo­vědi dalšího vývoje kybernetických útoků i potenciálních škod. Je proto obtížné v takové záplavě varování najít hrozby, na které je nutné se zaměřit, pokud jste to se zajištěním kybernetické bezpečnosti ještě nevzdali, což rozhodně není dobrý nápad. S výběrem hlavních trendů v oblasti kybernetických hrozeb, které je vhodné sledovat, proto může pomoci aktuální vydání Acronis Cyberthreats Reportu. Tato zpráva předpovídá osm nejpravděpodobnějších trendů „kyberhrozeb“ pro letošní rok.Acronis Cyberthreats Report 2022 je postaven na datech o skutečných útocích a hrozbách, které poskytlo centrum Acronis Cyber Protection Operations Centers (CPOCs), jež 24 hodin denně monitoruje a vyhledává kybernetické hrozby. Sběr těchto dat byl proveden ve 4. čtvrtletí loňského roku na více než 250 000 unikátních koncových stanicích po celém světě. Na jejich základě Acronis predikuje na rok 2022 následující trendy:

  1. Ransomwarové útoky pokračují a zvyšují rozsah škod – do konce roku 2021 se celkové škody způsobené ransomwarem odhadují na 20 miliard dolarů.
  2. Kryptoměny významným cílem útočníků – s rostoucí cenou Bitcoinu a dalších kryptoměn roste i zájem hackerů, kteří se snaží k jejich zcizení využít phishingové a malwarové techniky.
  3. Phishing hlavním vektorem útoků – loňský rok zaznamenal rekordní úroveň phishingových útoků, které vedle e-mailů využívají nové komunikační kanály včetně textových zpráv či Teams chatů.
  4. MSP zažívají útoky zneužívající jejich vlastní nástroje – Útočníci se budou snažit získat kontrolu nad daty zákazníků s pomocí PSA a RMM nástrojů využívaných k poskytování MSP služeb.
  5. API útoky na úrovni cloudových služeb – Aktuální rozmach cloudových služeb, edge computingu a API služeb znamená zvýšený zájem kyberzločinců, kteří se zaměřují na narušení podnikových procesů s pomocí útoků na API.
  6. Narušení soukromí uživatelů – Kvůli neustále rostoucímu množství dat mnoho organizací již ztratilo přehled o všech uložených datech, což zvyšuje pravděpodobnost jejich úniku.
  7. Zneužití AI k útokům – S tím, jak stále více IT systémů využívá ke své ochraně metody umělé inteligence, také útočníci dokáží AI naopak využít k oslabení této ochrany.
  8. Unifikace bezpečnostních produktů – Zvyšující se rozmanitost hrozeb bude znamenat vyšší poptávku po komplexních, centrálně řízených platformách nástrojů od jednoho dodavatele.

Kompletní studii Acronis Cyberthreats Report 2022 (v angličtině) si můžete stáhnout zde.


 
  

- Inzerce -

Kamery s funkcí rozpoznávání SPZ

Automatickým zdvihem závory přínosy zdaleka nekončí


Když se řekne rozpoznávání SPZ, většině řidičů se jako první vybaví pokuta za rychlou jízdu nebo za průjezd na červenou. Schopnost přečíst poznávací značku a správně jí přiřadit ke konkrétnímu automobilu ale ocení i firmy při evidenci vozového parku nebo k omezení přístupu do areálu. Chytré kamery Mobotix od Konica Minolta však nabízejí mnohem víc.

  

- Inzerce -

Jak BI a controlling pomůže zlepšit výkon výrobní společnosti

Běžná praxe ve výrobním pod­ni­ku: Obchodní ředitel hodnotí výkonnost týmu, rentabilitu zákazníků a produktů. Výrobní ředitel hlídá efektivitu vytížení zdrojů a správnost kalkulací. Ředitel nákupu a logistiky sleduje zajištění materiálem a kvalitu dodavatelů. Finanční ředitel zajišťuje financování a analyzuje hospodářský výsledek.