facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 12. 5. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Nová verze služby Miotiq pro správu zařízení v mobilní IoT síti

M2MCSpolečnost M2M Communication Holding (M2MC) představila novou verzi své integrační platformy Miotiq pro sítě internetu věcí typu NB-IoT a LTE-M. Nová verze platformy Miotiq podporuje tzv. non-IP přenos a díky tomu se spotřeba koncových IoT zařízení může snížit až o 50 procent.



Narrow Band IoT (NB-IoT) a 5G technologie jsou budoucností Internetu věcí. IoT čidla rychle přibývají především v místech s horší dostupností, kde dokážou samostatně pracovat i několik let bez nutnosti dobíjení. Ať už v šachtách, na odlehlých polích nebo třeba v komponentách řešení chytrých měst, způsoby využití dynamicky narůstají a s nimi i potřeba co nejefektivnějšího využití energie vestavených akumulátorů v IoT čidlech.

Společnost M2MC, která se dlouhodobě zaměřuje na optimalizaci komunikace v mobilních IoT sítích, nyní významně rozšiřuje možnosti nasazení IoT čidel, když do své integrační platformy Miotiq integrovala možnost non-IP komunikace.

Proč je non-IP komunikace tak velká věc? Zařízení zapojená od sítě internetu věcí již dnes vydrží bez nabíjení měsíce až roky. V současnosti je většina úsporných IoT zařízení připojena přes technologii NB-IoT, fungující na frekvencích mobilních operátorů. To zaručuje vyšší bezpečnosti i lepší dostupnost signálu. Jednou ze stěžejních výzev NB-IoT technologie bylo využití IP protokolu v rádiové části mezi zařízením a mobilní sítí – zejména podíl IP a UDP hlavičky na celkové velikosti přenášených dat. Energetická náročnost přenosu dat určuje i celkovou výdrž baterií v připojených zařízeních. Díky nasazení technologie non-IP komunikace mohou jednotlivá čidla a další zařízení s platformou Miotiq komunikovat a pro identifikaci zařízení se následně použije pouze unikátní identifikátor IMSI. Toto řešení dokáže ušetřit až 50 % energie potřebné k přenosu dat.

Integrací non-IP komunikace se nyní výrazným způsobem snižují nároky na spotřebu energie koncových IoT zařízení při zachování všech jejich stávajících výhod, jakými jsou typicky vynikající dostupnost mobilního signálu nebo nejvyšší bezpečnost.

Díky zpřístupnění non-IP komunikace ve službě Miotiq nemusí výrobci IoT čidel a vývojáři aplikací vyvíjet vlastní rozhraní pro komunikaci s IoT sítí, ale využívají standardní řešení prostřednictvím REST API a mohou se soustředit pouze na samotný vývoj koncových zařízení, jež mohou v terénu samostatně pracovat až dvakrát déle než dosud. Koncoví zákazníci zase získají výrazně vyšší uživatelský komfort u IoT zařízení využívajících non-IP komunikaci, protože servisní interval výměny baterií v IoT čidlech bude až dvakrát delší.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.