facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 28. 2. 2024 - Ing. Lukáš Grásgruber

Nová verze platformy Ataccama ONE nabízí "chatbota" pro práci s daty

Společnost Ataccama oznámila uve­dení nejnovější verze své platformy pro správu a čištění dat ve velkých firmách. Ataccama ONE v15 přináší nové samoobslužné funkce snadno přístupné skrze webový prohlížeč a nabízí uživatelské prostředí rozšířené o generativní umělou inteligenci pro rychlejší práci s daty.Ataccama ONE v15 nabízí komplexní samoobslužné funkce včetně rozhraní ve formě připomínající chatbota, který umožní rychleji a snadněji získat informace z firemních databází. Díky dotazování formou běžného jazyka namísto kódu je komunikace snadná i pro zaměstnance bez technických znalostí. Čísla z databází si tak může „vytáhnout“ každý zaměstnanec použitím běžné řeči, která se automaticky převede do programovacího jazyka. Šetří se tak čas IT specialistů, kteří dosud museli zpracovávat požadavky ostatních lidí ve firmě na vyhledávání dat v SQL databázích. Jedná se o významný krok směrem k demokratizaci přístupu k datům.

„Větší kontrola nad daty a strategií jejich využívání je základem pro to, aby firmy mohly efektivněji využívat důvěryhodná data v rámci celé organizace. Nová verze Ataccama ONE v15 skrze umělou inte­li­gen­ci zpřístupňuje práci s daty všem zaměstnancům na technic­kých i netechnických pozicích, podporuje jejich iniciativu a rozvoj firemních strategií,“ říká Jessica Smith, VP of data quality v Ataccamě.

Důležitou funkcí Ataccama ONE v15 je také proaktivní validace dat u zdroje, díky níž mají datové týmy možnost podchytit potenciální problémy a během několika minut transformovat a vyčistit stávající data. Tato funkce zefektivní pracovní vytížení týmů a umožní přesunout čas a energii z rutinních, manuálních úkolů na hodnotnější práci.

Mezi zásadní novinky nové Ataccamy ONE ve zkratce patří:

  • Webové rozhraní poskytuje uživatelům jednoduchý přístup do prostoru, kde mohou rychle pracovat s daty, upravovat jejich hodnoty a pravidla pro práci s nimi a nacházet jejich nová obchodní využití. Díky umělé inteligenci nyní mohou používat přirozený jazyk pro konverzi textu na SQL dotazy a naopak, což zjednodušuje práci s daty i pro ty, kteří nejsou technicky zdatní.
  • Ataccama se zaměřila také na zvýšení rychlosti. Došlo k výraznému zrychlení čištění a transformace syrových dat – místo hodin a dní se nyní data dají zpracovat během minut.
  • Umělá inteligence pomáhá i s kontrolou kvality dat přímo na vstupu. Příkladem je zadávání emailu do formuláře, kdy když uživatel omylem místo „gmail.com“ napíše „gnail.com“, systém uživatele upozorní na chybu. Jde o velmi žádanou funkci Data Quality (DQ) Firewall App.
  • Nová verze přináší také vylepšené nástroje pro analýzu dat. Například přepracovaná vizualizace datového původu usnadňuje porozumění datům tím, že zobrazuje jejich spojení s jejich zdroji (analýza vzhůru) a cílovými body (analýza dolů). To umožňuje i rychlejší identifikaci a řešení problémů týkajících se kvality dat. Týmy napříč firmou tak mohou datům a jejich kvalitě věřit a dělat efektivnější rozhodnutí, identifikovat a najít nové obchodní příležitosti.

 
  

- PR -

Automatizace ve výrobě potravin není výsadou jen velkých firem. Jak na to krok za krokem s ERP systémem?

Stejně jako většina podniků, čelí i potravinářská výroba v dnešní době řadě výzev: nedostatku kvalitních zaměstnanců, vyso­kým cenám energií i zdražování surovin. K tomu se přidává velmi přísná legislativa a nutnost hlídat řadu ukazatelů u surovin i hotových výrobků.

  

- PR -

Unicorn Systems podpořil Pluxee v přechodu do cloudu

Softwarová firma Unicorn Systems pomohla společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), která se specializuje na oblast zaměstnaneckých benefitů, s přechodem do cloudu. Důvodem této náročné digitální trans­for­mace byla snaha modernizovat IT infrastrukturu společnosti a zvýšit efektivitu jejího podnikání.