facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 7. 12. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Nová pravidla v investičních pobídkách nabízí lepší podporu technologických start-upů

Vláda schválila nová pravidla pro poskytování investičních pobídek, která čekají už jen na zveřejnění ve Sbírce zákonů. Nová pravidla umožní rychlejší a přímou podporu podnikatelů a otevřou možnosti zejména pro menší technologické start-upy. Experti proto očekávají, že z jejich strany mohou přijít až stovky žádostí o podporu, když dosud o pobídky žádaly jen jednotky větších firem. Nová pravidla budou platit od začátku příštího roku.



„Oproti vyspělým ekonomikám u nás přetrvává problém nízké přidané hodnoty. Nová pravidla otevírají dveře projektům s vysokou přidanou hodnotou a umožní faktickou podporu zejména menších technologických start-upů, které doposud na pobídky vůbec nedosáhly,“ říká Martin Hahn, manažer poradenské skupiny Grant Thornton. „Očekáváme tak až stovky žádostí i od malých a středních podnikatelů, protože již bude postačovat minimální investice jen 10 až 80 milionů korun podle regionu a typu žadatele. Skutečný přínos novely tak nebude nutně na úrovni vysokých investic do strojů či budov, jako tomu bylo doposud, ale bude spíše podpořeno know-how a lidé s vyšší přidanou hodnotou.“

„Pokud firmy zvažují nové projekty zaměřené na odvětví se střední či vysokou technologickou náročností, stojí za úvahu uvažovat o využití investičních pobídek dle nových pravidel. Dojde totiž k rychlejší a přímé peněžní podpoře, protože nebude nutné čekat na kladný základ daně a možnou slevu na dani, což byla dosavadní praxe. Bude ale třeba dávat velký pozor na správnou prezentaci projektů v žádosti o získání příslibu investiční pobídky, protože o jejím udělení bude stále na základě subjektivního hodnocení rozhodovat Vláda,“ doplňuje Petr Němec, partner poradenské skupiny Grant Thornton.

Novela přináší následující tři zásadní změny v oblasti strategických investičních akcí:

  • navýšení limitů podpory na 20 % způsobilých nákladů bez explicitně stanoveného hodnotového stropu pro kraje Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký; pro ostatní kraje zůstává limit 10 % způsobilých nákladů, avšak maximálně 1,5 mld. Kč pro investiční akci ve výrobě; pro investiční akce v technologickém či opravárenském centru zůstává limit 20 % způsobilých nákladů, avšak maximálně 0,5 mld. Kč,
  • úprava výše investice na 2 mld. Kč (alespoň 1 mld. Kč do strojního zařízení) a počtu nových pracovních míst na 250 pro strategické investiční akce ve výrobě (dosud 0,5 mld. Kč a 500 nových pracovních míst),
  • a zejména rozšíření okruhu strategických investičních akcí ve výrobě – nově bez ohledu na limity uvedené v předchozích bodech budou v rámci strategické investiční akce ve výrobě podpořeny investice zaměřené na vybraná odvětví zpracovatelského průmyslu s vysokou technologickou náročností, kterými jsou výroba farmaceutických výrobků a přípravků, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba letadel a jejich motorů, kosmických lodí a souvisejících zařízení, a která bude realizována v rámci činnosti s vyšší přidanou hodnotou, kde je realizován výzkum a vývoj s využitím klíčové umožňující technologie (např. technologie pokročilých materiálů, nanotechnologie, pokročilá výrobní technologie, biotechnologie, fotonika, mikroelektronika, nanoelektronika, technologie umělé inteligence).

Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo Vládě Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 221/2019 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o investičních pobídkách, ve znění nařízení vlády č. 514/2020 Sb., již v srpnu tohoto roku poté, co dokument prošel vnitřním připomínkovým řízením. Účinnost novelizovaného nařízení je od 1. ledna 2022, přičemž pro veškerá v té době neukončená řízení se použije původní právní úprava.


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.