facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT společnost - 7. 1. 2025

Nejlepší loňské diplomka z oblasti IT se věnuje využití AI pro bezpečnější řízení letiš

IT_SPY_2024_vitaz_Michal_Marhan.jpgVítězem 15. ročníku soutěže nejlepších diplomových prací v informatice IT SPY se stal Michal Marhan z Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho model umělé inteligence se zaměřuje na analýzu komunikace na menších letištích, kde dokáže rychle rozpoznat potenciální nebezpečí a přispět tak k bezpečnějšímu řízení letového provozu. Také další finálové práce se věnovaly strojovému učení a robotice.



Ve finále se utkalo 7 nejlepších diplomových prací z oblasti informatiky, které vybrala odborná porota z 56 nominovaných prací z předních českých a slovenských univerzit. „Soutěžní práce IT SPY jsou pro porotce skvělým kukátkem do budoucnosti, které nám ukazuje, jaké technologie budou i nadále udávat směr a jakým výzvám bude naše společnost čelit. Jsme nadšeni, že můžeme podporovat mladé talenty a sledovat jejich přínos pro technologický pokrok,“ říká zástupce organizátora soutěže, Bohumír Zoubek, člen poroty a zástupce společnosti Profinit, organizátora soutěže.

Absolutním vítězem 15. ročníku soutěže IT SPY se stal Michal Marhan z Vysoké školy ekonomické s projektem „Tvorba modelu strojového učení pro rozpoznání záměru z rádiové komunikace ATC“, který se zaměřuje na řízení letového provozu. Vítěz oslnil odbornou porotu svým modelem umělé inteligence, který může pomoci pilotům i pracovníkům řízení letového provozu, zejména na malých letištích. Marhan zvítězil také v soutěžní kategorii Raiffeisenbank AI Cena, vyhlašované partnerem soutěže.

Stříbrnou příčku v soutěži obsadil Jiří Janota (České vysoké učení technické, Fakulta elektrotechnická). Jeho projekt „Mapování včelí plástve robotem“ využívá počítačové vidění a mobilní robotiku k automatizovanému sledování přírodních jevů.

Třetí místo patří Ondřeji Havlíčkovi (Západočeská univerzita, Fakulta aplikovaných věd). V projektu „Svalová interakce v kontextu modelování deformace svalů pomocí metody Position Based Dynamics“ využívá algoritmus simulující fyzikální vlastnosti pohybů svalů k modelování svalové interakce u sportovců, což pomáhá předcházet přetížení a úrazům. Havlíček se svým projektem zvítězil také v soutěžní kategorii Magenta Award for Excellence in IT, za kterou stojí partner soutěže, společnost T-Mobile.

Nejvíce hlasů v kategorii Cena veřejnosti získal Attila Zsíros, absolvent Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.

„Letošní práce byly velice pestré, převládaly témata s využitím umělé inteligence, strojového učení, ale byly zde i projekty s čistou informatikou zaměřené na programovací jazyky. Většina finálových prací má praktický potenciál a přínos pro praxi. Osobně mě potěšila práce na téma kvantového počítání, které je trendem ve světové informatice a pomalu se dostává i k nám,“ okomentoval finále Martin Tomášek, předseda poroty IT SPY a zástupce Katedry počítačů a informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky Technické univerzity v Košicích.


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.