facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 25. 3. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Nadšení z home office vyprchalo a polovina Čechů přiznává, že se jim z domova pracuje špatně

Práce z domova se stala realitou pro třetinu zaměstnanců. V případě Prahy a Brna je to dokonce až polovina zaměstnanců. Jenže počáteční nadšení z home office už vyprchalo a více než polovina Čechů přiznává, že se jim z domova pracuje špatně, či dokonce velmi špatně. Trápí je zejména komplikovaná komunikace s kolegy a složité připojení do firemní sítě.Vyplývá to z průzkumu technologické společnosti System4u, který realizovala výzkumná agentura SC&C mezi 1 422 respondenty, kteří pracovali z domova od března 2020. Zaměstnanci si nejvíce stěžují na těžko dostupné firemní aplikace a obtížnou komunikaci s kolegy pomocí telefonu nebo e-mailu. Chybí jim vzájemný přímý kontakt, na který byli zvyklí.

Můžete vzdáleně pracovat stejně efektivně, jako když jste ve své kanceláři?

„Řada firem do 50 zaměstnanců překvapivě nevyužívá video hovory pro týmovou práci. Ty jsou běžné spíše ve větších firmách. Děti školou povinné tak paradoxně komunikují s učiteli lépe než většina jejich rodičů na home officu. Dalším problémem je absence plnohodnotného přístupu do firemních aplikací, nestabilita připojení a omezení uživatelských práv,“ shrnuje praktické zkušenosti Martin Koláček, ředitel společnosti System4u.

Jaké nejčastější problémy při vzdálené práci řešíte?

Firmy se bojí ztráty kontroly nad zaměstnanci a daty

Efektivnější práci z domova brání zejména strach majitelů firem ze ztráty kontroly nad zaměstnanci a daty, ke kterým z domova přistupují. „Bojí se, že by mohl někdo ze zaměstnanců data zneužít či nedbalostí ohrozit informační systémy. Týká se to zejména menších firem, kde manažeři byli zvyklí vše řešit se zaměstnanci v kanceláři. Tam měli dokonalý přehled o tom, kdo co dělá a co se děje. Nyní mají často strach, že tento přehled ztratí,“ vysvětluje Martin Koláček.

Jak často pracujete nyní z domova?

56 % zaměstnanců pracuje z domova skoro pořád

S pokračujícím důrazem na sociální distancování se firmy smiřují s tím, že práce z domova se stává novou normu. Odpor firem podpořit práci z domova se proto pod tlakem vleklé pandemie mění. Z průzkumu společnosti System4u totiž vyplývá, že zaměstnanci doma tráví čím dál více času: 56 % pracuje z domova pořád či s občasnými výjimkami. Efektivita práce proto rapidně klesá ve firmách, kde nemají plnohodnotný přístup k firemním systémům. „Některé týmy jsou doslova paralyzované, nedokážou se koordinovat, sdílet myšlenky, data, kontrolovat odvedenou práci, fakturovat. V důsledku i ti nejkonzervativnější zaměstnavatelé začínají práci na dálku akceptovat jako novou realitu,“ říká Martin Koláček a dodává „Řada firem ovšem stále nebere digitalizaci firmy jako investici, ale spíše jako nutné zlo. Návratnost investice do digitalizace je přitom kratší než rok, a to díky vyšší efektivitě práce a novým příležitostem.“

Nejčastějším pracovním nástrojem jsou notebooky

Z domova pracují zaměstnanci nejčastěji na firemním nebo soukromém notebooku, vyplývá z průzkumu. Vlastní notebook preferují nejčastěji lidé s vysokoškolským vzděláním.

Jaké zařízení používáte pro vzdálenou práci nejčastěji?

Do firemní sítě lze bezpečně integrovat jakákoli zařízení, a to i ta v soukromém vlastnictví zaměstnance. „Bezpečně lze do sítě připojit notebook, telefon i tablet. Je jedno, jestli je zařízení firemní či soukromé, vhodné technologie zajistí zabezpečení dat v každém případě,“ dodává Martin Koláček.

Současné technologie umístěné v cloudu navíc umožňují plnohodnotně pracovat na dálku i s průměrným hardwarem. „Každá firma si může zvolit řešení odpovídající jejím možnostem, platby většinou probíhají flexibilně podle počtu uživatelů,“ uzavírá Martin Koláček.


 
  

- Inzerce -

Nové povinnosti pro organizace v oblasti kybernetické bezpečnosti se blíží

S mnoha změnami přichází evrop­ská směrnice NIS2. Jejím prostřed­nictvím unie reaguje na růst digitalizace a zavádí nová opatření na ochranu důležité infrastruktury členských států. Počet organizací v ČR, které jsou podle aktuálního zákona o kybernetické bezpečnosti povinny se jím řídit, výrazně vzroste. A to z několika stovek na vyšší jednotky tisíců.

  

- Inzerce -

Eurowag vybudoval během jednoho roku datovou platformu v cloudu

Cíl? Prodeje, zákazníky a finanční výkazy dokončené akvizice ihned zařadit do reportů pro burzu. Spustit novou službu pro zákaz­ní­ky a okamžitě být schopný analyzovat klíčové ukazatele. Optimalizovat nabídku produktů a služeb pro partnery podle aktuálního pohybu kamiónů a vytížení hlavních evropských tahů. To vše nyní mohou v Eurowagu díky nové datové platformě a řešení v cloudu, s nímž holdingu pomohli konzultanti z Adastry.