- Přehledy IS
- APS (20)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (20)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (45)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Kybernetické útoky DDoS: na českém internetu více než padesátkrát denně
Společnost net.pointers, poskytovatel řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, přináší ve spolupráci se společností Arbor Networks nejnovější data o útocích DDoS v České republice a na Slovensku. Sledovaným obdobím je posledních šest měsíců, tedy srpen 2017 až leden 2018.


„V České republice bylo za uplynulý půlrok zaznamenáno 25krát více útoků DDoS než u našich východních sousedů: v Česku hackeři útočili v průměru dvakrát za hodinu, na Slovensku pouze dvakrát za den,“ říká Martin Půlpán, ředitel společnosti net.pointers. A zatímco v České republice pochází více než čtvrtina útoků typu DDoS od domácích původců, na slovenské počítače se útočilo téměř výhradně ze zahraničí.
V České republice bylo za poslední půlrok zaznamenáno celkem 1600 útoků DDoS, tedy 51 napadení denně a 2 každou hodinu. Nejčastěji byly údery na české počítače a další zařízení vedeny z České republiky (27,32 % z celkového počtu útoků), z Velké Británie (26,12 %), z Číny (24,14 %) a Německa (22,41 %). Nejsilnější útok byl zaznamenán v polovině ledna: jeho intenzita dosáhla 14,4 Gb za vteřinu. Vzhledem k tomu, že v posledních letech nejsou výjimkou ani napadení o síle přes 100 Gb za vteřinu, jednalo se v globálním měřítku spíše o slabší případ. „Jakýkoliv útok DDoS přináší napadené společnosti, která kvůli němu nemůže poskytovat své služby, velkou ztrátu. Proto bývají tyto údery často nástrojem konkurenčních bojů. K největšímu množství útoků došlo na českém internetu na podzim a úplného vrcholu bylo dosaženo v říjnu. To pravděpodobně souvisí s předvánočními nákupy a rostoucí popularitou nakupování v e-shopech,“ říká Půlpán.
Na Slovensku bylo od srpna 2017 do ledna 2018 evidováno jen 64 útoků typu DDoS. Nejčastěji byly zdrojem napadení Spojené státy americké (32,74 % všech případů), Čína (26,55 %), Austrálie (20,35 %) a Japonsko (20,35 %). Stejně jako v Česku, také na Slovensku byl nejsilnější DDoS útok zaznamenán v polovině ledna 2018. Jeho intenzita byla o trochu větší než v České republice: dosáhla 17,4 Gb za vteřinu.
Útok DDoS, plným názvem „Distributed Denial of Services“, patří mezi nejčastější kybernetické hrozby pro firmy i jednotlivce. Jeho podstata spočívá v zahlcení serveru oběti nezvládnutelným množstvím požadavků a v jeho následném vyřazení z provozu. Oprávněným uživatelům je tak dočasně nebo trvale znemožněn přístup k webu nebo internetové službě.
Formulář pro přidání akce
29.9. | The Massive IoT Conference |