facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Které oblasti musíme řídit v rámci data managementu?

data_man.jpgData management je vše, co děláme pro to, aby nám naše data přinášela co největší užitek. Co se ale skrývá pod činnostmi, které nám mají onen užitek přinést? Ve skutečnosti se jedná o řadu oblastí, které musíme řídit.

V moderním světě hrají data čím dál důležitější roli. Vezměme si třeba banku, kde máte na svém běžném účtu uloženy peníze. Ty tam samozřejmě neleží v krabici od bot s vaším jménem. Ve skutečnosti máte někde na disku pár bajtů, které představují celý váš zůstatek na běžném účtu. Pomineme-li bezpečnostní schránky a písemné smlouvy, které se používají vesměs až když dojde k problému, pak banka vlastně nic víc než data nemá a chce-li uspět ve svém snažení, musí z těchto dat získat co největší užitek. Samozřejmě, klienti platí bance za služby. Pokud by banka svým klientům žádnou službu nedodala, stěží by byl některý klient ochoten ji živit. Ale jaké jsou ty služby? Půjdeme-li do důsledku, nakonec narazíme na dno, kde je velká většina služeb reprezentována nějakými daty a tím, co se s nimi děje. 

Podobnou situaci najdeme i v jiných oborech. Mnohé instituce se zabývají z velké části data managementem, a kdyby to dělaly špatně, na trhu by neuspěly. Takže je vše v pořádku. Proč se tedy tématem data management vlastně zabýváme? Protože svět se mění rychleji, než jak se dokážeme měnit my, lidé. Protože tradiční pohled na věci, který jsme zdědili po svých předchůdcích, dokonce i ten, který jsme získali v praxi sami, je už dnes čekatelem na vitrínu v muzeu. Teorie i praxe data managementu se rozvíjí od začátku 80. let dvacátého století a stojí za to sledovat její výdobytky a snažit se jimi obohatit svou praxi.

Data management podle DAMA

Které oblasti musíme řídit, aby nám naše data přinášela co největší užitek? Podívejme se na to z pohledu Data Management Association (DAMA), která rozděluje data management na následující činnosti.
Potřebujeme data ukládat a zpracovávat co nejlépe vzhledem k našim zdrojům a potřebám. Na začátku stojí datová architektura, analýza a design, tedy oblast Data Architecture, Analysis and Design.
Potřebujeme se o data starat po stránce administrace. Protože data bývají ukládána v databázích, jedná se o správu databází, Database management.
Málokdy pracujeme s veřejnými daty. Většinou potřebujeme data více čí méně chránit jak před neoprávněným přístupem, tak i před úmyslným poškozením. Musíme proto řídit bezpečnost dat, Data Security Management.
Jaký užitek by nám asi tak mohla dát data nesprávná, nepravdivá a nedostatečná? Potřebujeme řídit také kvalitu dat, Data Quality Management.
Zatímco některá data plní lokální účely a o jejich životě musí rozhodovat lidé, kteří je potřebují a nejlépe jim rozumí, jiná data mají charakter klíčových sdílených dat pro organizaci jako celek. K těmto datům se potřebujeme chovat jiným způsobem, organizačně i technologicky komplexnějším. Protože se jedná o data hlavní a data referenční, nazýváme to Reference and Master Data Management.
Čím komplexnější a komplikovanější jsou procesy, které v organizaci máme, čím více různých dat, různých aplikací, systémů potřebujeme ke splnění svých cílů, tím více roste potřeba využívat data pocházející z různých míst komplexně. K tomu slouží datové sklady a BI řešení, potřebujeme tedy Data Warehousing and Business Intelligence Management.
Vedle přísně strukturovaných dat budeme vždy potřebovat také data nestrukturovaná, zjednodušeně řečeno scanované dokumenty, obrázky. Práce s nimi je odlišná od zpracování jiných dat a jejím řízením se zabývá Document, Record and Content Management.
Data mohou být užitečná, když víme, co znamenají. Asi všichni známe případy, kdy jediné znalosti o datech byly v hlavách několika málo konkrétních lidí. Protože lidé zapomínají a odcházejí, musíme řídit také znalosti o svých datech, tedy Meta Data Management.

Spojení IT a byznysu

Podíváte-li se na soupis oblastí data managementu výše, možná vás zaujme, jak silně jsou orientovány na IT. Jistě, vše děláme jako službu, na jejímž druhém konci chceme vidět úspěch našeho podnikání. Ale byznys zde plní spíše roli zadavatele, někoho, kdo nám sděluje své potřeby. Je taková role postačující? Troufnu si tvrdit, že ne.

Proto vznikla disciplína, která usiluje o překlenutí tradiční hranice mezi IT a byznysem a snaží se dívat na data jako na pracovní nástroj, či dokonce podstatu našeho podnikání – Data Governance. Data governance nemá být IT iniciativou, ale společnou iniciativou IT a byznysu. V optimálním případě je data governance zastřešující složkou celého data managementu. Vše, co data management řídí, podléhá procesům data governance. Dá se říci, že data management může být prodlouženou rukou data governance. Možná ale tak daleko ještě nejsme a data governance bude pro většinu z nás zatím jen prodlouženou rukou řízení kvality dat (Data Quality Management).

Data nejsou samonosná. Nepřinesou užitek, nebudou-li sloužit v rámci smysluplných procesů, nebudou-li zpracovávána smysluplnými aplikacemi, integrována v rámci celku tak, aby mohla sloužit v pravý čas na pravém místě. Data management proto musí mít v nějaké podobě přesah do dalších oblastí. V určité chvíli už data management přestane být samostatnou disciplínou, ale stane se součástí jiných úkolů ať již byznys plánování, aplikačního vývoje nebo integračních úloh. Pokud se i v této chvíli podaří udržet data management jako koncepční, dobře řízený celek, pak jsme na správné cestě.

Vlastimil Bardoň
Autor působí jako senior consultant společnosti Adastra.

 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.