facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 24. 1. 2011

Kriminalita na internetu má nové cíle

Mobilní zařízení a nové operační systémy

Internetoví útočníci se stále více zaměřují na osobní počítače vybavené jiným operačním systémem než je Windows a zřetelný je i jejich rostoucí zájem o mobilní platformy. Zbystřit by tak měli majitelé tabletů a smartphonů a uživatelé populárních operačních systémů pro přenosná zařízení. Tato zjištění vyplývají z nejnovější bezpečnostní studie Cisco Annual Security Report 2010. Podle ní také v roce 2010 poprvé v historii internetu klesl celkový objem spamu, a to o 7,4 %. V ČR pokles dosáhl dokonce 50 %. V roce 2011 se pak dá očekávat, že kybernetičtí zločinci budou ve velké míře investovat do nové formy internetové trestné činnosti zvané money muling a uživatelé internetu se budou setkávat s mnoha rozličnými pokusy o zneužití jejich důvěry.



V minulém desetiletí bylo vyvinuto velké úsilí, aby se zamezilo kybernetické kriminalitě. Díky tomu mají dnes její pachatelé podstatně ztíženou úlohu. Je pro ně stále obtížnější využívat k podvodům ty platformy, které využívali doposud, zejména pak platformu Windows. Hledají tak nové možnosti, kde by mohli zaútočit a „vydělat“ peníze snadněji. Vhodný cíl pro ně představují především mobilní zařízení. Důležitou roli v tomto posunu hraje jejich masivní rozšíření a stále rostoucí obliba. Uživatelé ani výrobci chytrých telefonů nebo stále populárnějších tabletů doposud nemuseli nikterak výrazně řešit problematiku jejich zabezpečení a právě proto teď představují snadný cíl. Dá se tedy očekávat, že tohoto trendu útočníci využijí ve svůj prospěch a stále častěji budou napadat tato zatím méně chráněná zařízení.

 

Poprvé v historii internetu vloni klesl celkový objem spamu. Celosvětově počet spamových zpráv klesl o 7,4 %, ze 108 bilionů na 100 bilionů. V České republice pak pokles činil dokonce 50 %, když počet zpráv klesl z 1,2 bilionu na 600 miliard. Navzdory této dobré zprávě v některých rozvinutých ekonomikách jako například ve Francii, Německu nebo Velké Británii množství spamu vzrostlo. Právě v Británii tento nárůst činil dokonce 99 % oproti roku 2009. Naopak výborných výsledků dosáhly země, které v roce 2009 patřily k největším producentům spamu: Turecko, Brazílie a Čína. Zvláště Turecko pak snížilo objem vyprodukovaného spamu o 87 %.

 

Vzhledem k rostoucímu rozsahu kybernetické kriminality a s tím, jak zločinci přicházej ke stále většímu množství finančních prostředků, se zvyšuje jejich potřeba tyto peníze legalizovat. Využívají k tomu takzvané „Money mule“. Jde v podstatě o bílé koně, tedy lidi, kteří zakládají účty, přes které se ilegálně získané peníze „legalizují“. Tyto operace jsou stále složitější a dosahují mezinárodních měřítek. Bezpečnostní experti Cisco předpokládají, že právě na money muling, budou zločinci zaměřovat své úsilí nejvíce. Představuje totiž klíčový prvek jejich aktivit. Tuto relativně novou formu internetové trestné činnosti lze zjednodušeně přirovnat k praní špinavých peněz.

 

Mnozí kyberzločinci nevyužívají ke svým nekalým praktikám pouze informační technologie. Jejich aktivity jim značně ulehčují lidské slabosti. Odborníci na bezpečnost identifikovali sedm těchto slabostí, jejichž nositelé jsou nejčastějšími cíly útoků. Ty mohou přijít nejen prostřednictvím webu či emailu, ale i telefonu nebo sociálních sítí. Mezi tyto uvedené vlastnosti patří slabost pro sex appeal, chamtivost, domýšlivost, přílišná důvěřivost, lenost, soucit a sklon k vyslyšení naléhavosti.

 

Společnost Cisco vyvinula index Global Adversary Resource Market Share (ARMS) Race, který sleduje úroveň zdrojů pod nepřátelskou kontrolou po celém světě. Tento index poskytuje lepší obrázek o tom, jak jsou kyberútočníci úspěšní v napadání aktivit podniků a osob. V roce 2009 dosáhl index hodnoty 7,2, což znamená, že ohrožených počítačů bylo okolo 5 až 10 procent. V roce 2010 hodnota indexu klesla téměř o půl bodu na 6,8. Ohrožení sítí a počítačů se tak nepatrně zmenšilo.

 

Cisco v loňské bezpečnostní zprávě poprvé představilo matici Cybercrime Return on Investment (CROI), která je založena na BCG matici společnosti Boston Consulting Group a analyzuje, které kyberútoky jsou na vzestupu či na ústupu v závislosti na tom, jak jsou pro jejich pachatele výnosné. Podle matice CROI bude v roce 2011 na vzestupu výskyt trojanu Zeus. Stále častější se bude objevovat money muling a další lukrativní webové útoky. Mezi takzvané dojné krávy (aktivity se stabilním výnosem, ale bez velké perspektivy rozvoje) budou patřit scareware, spyware, spamy lákající na nákup léků nebo podvodné odkazy, které po kliknutí přesměrují na „zavirovanou“ stránku. Do skupiny s rostoucím potenciálem pro útočníky se dostala mobilní zařízení. Ta pro ně díky svému rychlému rozmachu představují mnoho nových a méně chráněných cílů. Obávat se lze především škodlivého kódu, jakým je například trojan Zeus adaptovaný pro mobilní zařízení.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.