facebook
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 28. 2. 2020 14:44 - Ing. Lukáš Grásgruber

Konica Minolta vyvíjí v Brně unikátní kamerový systém pro výrobní linky

výrobní linkaKonica Minolta chce využít nové možnosti průmyslových kamer ve spojení s technologii Mobotix, která dokáže analyzovat obraz v reálném čase. Ve svém výzkumném centru v Brně proto vyvíjí nový průmyslový kamerový systém, jehož cílem je zvýšení bezpečnosti práce ve výrobě, eliminace zmetkové výroby a částečně i řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Vývoj nového systému už nyní finišuje a sbírá zkušenosti z prvních pilotních instalací. Konica Minolta proto plánuje, že na trhu bude nová platforma představena na konci letošního léta.„Ve výrobních podnicích kamerové systémy fungují mnoho let, ale nejsou často plně využity. Jejich použití spočívá primárně v zajištění bezpečnosti práce a kontroly chování či pohybu zaměstnanců po pracovišti. V případě problémů se zpětně hledá v záznamu materiál pro zjištění příčiny.

Mobotix

„Chceme dát kamerám nový smysl a zvýšit uživatelský přínos. Umíme analyzovat obraz v reálném čase. Dokážeme například detekovat nebezpečné situace pro zaměstnance, zároveň ale i nedodržení pracovního postupu nebo detekci kazové výroby, popisuje cíle nového kamerového systému Pavel Čurda, generální ředitel českého zastoupení Konica Minolta a dodává: „Současný stav nedostatku pracovních sil může být řešen právě za pomoci nasazení těchto systémů a zvýšením úrovně automatizace v podniku. A to i v případě činností, které typicky dělal člověk – například právě kontrola kvality“. Podle představ Konica Minolta bude celou výrobní linku řídit software propojený s inteligentním kamerovým systémem, který v případě detekce nějaké anomálie linku zastaví a vadný produkt nechá odstranit. Systém je schopen pracovat sedm dní v týdnu 24 hodin denně a plně nahradí nutnost kontroly kvality zaměstnanci. Ze zkušenosti prvních pilotních instalací je už dnes prokázáno, že chybovost poklesla ke dvěma procentům.

Mobotix

Důležitou vlastností nového kamerového systému je, že obraz snímaný kamerou lze díky technologii Mobotix vyhodnocovat přímo v kameře a jako původní celek se obraz nikde neukládá, ani neputuje po síti. Dále totiž systém pracuje pouze s anonymizovanými daty, která nejsou jakkoli zneužitelná. To je výhoda z hlediska dodržení vyšší míry ochrany osobních a biometrických dat.

Podle Pavla Čurdy plánuje Konica Minolta, že po uvedení na trh bude systém neustále průběžně vyvíjet. Každý kvartál se bude nová verze upravovat na základě zpětné vazby zákazníků.


 
Atos
  

- Inzerce -

Ransomware, hybridní spisy, docházkové systémy a text mining

IT Systems 3/2020Březnové vydání IT Systems jsme připravovali v situaci, kdy je prakticky celý svět zasažen pandemií nového koronaviru. Ať bude další vývoj pandemie jakýkoli, je zřejmé, že nás koronavir zastihl v mnoha ohledech nepřipravené. Podobně nepřipravení jsme ovšem často i proti virům v kybernetické podobě. I proto jsme jako téma na obálku aktuálního vydání zvolili ransomware, tedy vir, který představuje vážnou hrozbu pro informační systémy, na nichž jsme stále více závislí.