facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 26. 9. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Konference IT mezi paragrafy zmapuje probíhající změny evropských předpisů

eGovernment v České republice pro­chází transformací a současně celé odvětví IT čelí změnám evropských předpisů. Tradiční konference IT mezi paragrafy, která se bude konat 6. října 2022 v pražském hotelu Grandior, bude proto věnována jak novinkám v českém eGovernmentu, tak novým i novelizovaným evropským právním předpisům v oblasti IT.V úvodní přednášce se Jan Tomíšek, partner advokátní kanceláře ROWAN LEGAL, zaměří na změny, které přinese zřízení Digitální a informační agentury, na to, co nás čeká v souvislosti s ukončením uvádění rodných čísel v občanských průkazech a další aktuality z českého eGovernmentu. Rozebere také jak má fungovat evropská peněženka digitální identity a co přinese novela nařízení eIDAS (eIDAS 2.0).

Integrovaný regionální program 2021-2027 přináší řadu možností, jak čerpat finanční prostředky pro rozvoj služeb v oblasti elektronizace a digitalizace. Robert Piffl, poradce pro legislativu elektronických dokumentů, vás ve svém příspěvku seznámí jak s přehledem programů zejména pro oblast eGovernmentu, tak s pravidly pro žadatele a příjemce.

Už jsou to více jak čtyři roky, kdy do našeho povědomí vtrhlo GDPR. Richard Otevřel z advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS nám připomene, proč je nutné nezapomínat, že první písmeno GDPR znamená „obecné“ a co z toho vyplývá. Ukáže také několik příkladů nové legislativy (přijaté i připravované), na něž obecná úprava ochrany osobních údajů dopadá, aniž by to muselo být na první pohled zřejmé.

Velkou změnu v unijní úpravě kybernetické bezpečnosti přináší nová směrnice o kybernetické bezpečnosti (směrnice NIS 2), což s sebou přinese nutnost novelizace českých právních předpisů, v čele se zákonem o kybernetické bezpečnosti. Samuel Král, Senior Associate, ROWAN LEGAL, představí hlavní novinky směrnice NIS 2, zejm. rozšíření regulovaných odvětví, změnu přístupu k povinným subjektům, nové povinnosti i vyšší sankce. Chybět nebude ani porovnání stávající podoby zákona o kybernetické bezpečnosti s připravovanou směrnicí.

Na elektronické dokumenty v prostředí eGovernementu i soukro­mo­práv­ních subjektů se ve svém druhém příspěvku zaměří Robert Piffl. Vysvětlí na koho a v jakém rozsahu se vztahují pravidla pro výkon spisové služby. Propastné rozdíly jsou mezi OVM, OVS, státními podniky a dalšími typy organizací. Ani oblast soukro­mo­práv­ních subjektů není zcela bez regulace. Přednáška bude akcentovat budoucí úpravu nařízení eIDAS a z něho plynoucí dopady.

Konference IT mezi paragrafy proběhne 6. října 2022 od 9 do 14 hodin v hotelu Grandior, Na Poříčí 1052/42, Praha 1. Více informací a registrace na https://itparagrafy.konference.cz/


 
  

- Inzerce -

Lepší je být bohatý a zdravý...

IT Systems 11/2022Aktuální vydání IT Systems vás zavede do světa peněz, které necinkají, ale přesouvají se mezi účty díky novým metodám placení. Je to další proces, který lze díky chytrým digitálním technologiím zefektivnit. Modernizace platebních metod a souvisejících služeb zajímá firmy v oblasti e-commerce, ale i klasický retail a další obory.

  

- Inzerce -

Jak může správně nastavený ERP systém pomoci snížit vaše náklady?

V mnoha podnicích poslední měsíce stále více rezonuje téma úspor. Podívejme se tedy blíže na to, jak správně zvolený a naimplemen­to­va­ný ERP systém pomůže ušetřit náklady.