facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 6. 12. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

K2 kupuje 50% podíl ve skupině Sluno a vytvoří tak silný ostravský tandem

V Ostravě došlo 1. prosince k jedné z nejzásadnějších tuzemských akvizic poslední doby v oblasti IT, když společnost K2 CAPITAL oznámila koupi 50% podílu ve společnosti Sluno. Dochází tak k synergickému spojení firem, které mají velmi podobné rysy a svým zaměřením se skvěle doplňují. Hlavní přínosy spojení se rýsují například v oblasti řízení skladů či nasazování robotů. Díky užší spolupráci také dojde k posílení implementačních kapacit obou firem. Značka Sluno bude i nadále vystupovat pod svým jménem, ale nově se stane partnerskou firmou K2.K2 i Sluno byly založeny v Ostravě v roce 1991 a zaměřily se na oblasti IT řešení a podnikového softwaru. Obě firmy jsou také stoprocentně vlastněny českými majiteli, zaměstnávají stovky lidí a dodávají svá řešení nejen českým firmám, ale v posledních letech stále častěji rozvíjejí své aktivity také v zahraničí. Spojuje je také to, že dlouhodobě vykazují velmi dobré hospodářské výsledky.

Od prvního prosince se tyto dvě velké ostravské firmy propojily majetkově, když padesátiprocentní podíl ve skupině Sluno kupuje K2, která za svůj úspěch vděčí vývoji firemních informačních systémů především pro výrobní a velkoobchodní firmy, ale v poslední letech své aktivity rozšiřuje také do segmentu e-commerce. Sluno má výrazné reference zejména v retailovém prostředí. Mezi jeho zákazníky patří největší obchodní řetězce u nás a v posledních letech svoje zaměření rozšířilo o automatizaci v podobě autonomních a RPA robotů.


Zleva Petr Schaffartzik, Luděk Vydra a Jiří Novák při podpisu akviziční smlouvy

„Oblast robotizace je jedna z věcí, kde je Sluno dále než my, a určitě jejich know-how v této oblasti chceme postupně začlenit i do nabídky pro naše stávající zákazníky. Ale ještě důležitější pro nás byly v celém procesu hodnoty společnosti, která se podobně jako my hodně snaží stavět firemní kulturu od lidí. I proto je pro nás v nejbližších měsících nutné dbát také na to, abychom šli pozvolnými kroky,“ řekl Luděk Vydra, většinový majitel a jeden ze zakladatelů skupiny K2.

Novým předsedou představenstva mateřské společnosti skupiny Sluno, U & SLUNO a.s. se od prosince stává Miroslav Krupa, který dosud zastával pozici CEO této společnosti. Druhým členem představenstva pak bude CEO společnosti K2 Software Tomáš Szkandera. Dosavadní 100% vlastník a předseda představenstva Jiří Novák přechází do pozice člena dozorčí rady, ve které jej doplní člen dozorčí rady K2 CAPITAL a jednatel společnosti K2 connect solution Marek Kučera.


Zleva Tomáš Szkandera, Jiří Novák, Petr Schaffartzik, Marek Kučera, Miroslav Krupa a Luděk Vydra

„Celý příběh spolupráce začal poměrně nenápadně. Hledali jsme partnery, kteří by nám byli schopni pomoci s vývojem, ale v průběhu spolupráce se ukázalo, že k sobě máme byznysově i hodnotově opravdu blízko a že se v mnoha věcech doplňujeme. Pak už byl krůček k tomu dojít k majetkovému provázání,“ dodává Petr Schaffartzik, předseda představenstva skupiny K2.

„Když jsem se před čtyřmi lety stal předsedou představenstva Sluno, uvědomoval jsem si, že směrem do budoucna by bylo dobré mít možnost se opřít o strategického partnera. Abychom byli schopni zajišťovat další impulsy pro budoucnost firmy. Proto jsem oslovil poradenskou firmu a začali jsme společně s ní hledat potenciální partnery. Pravdou je, že K2 v tomto ohledu vždy zůstávala mimo zorné pole našich úvah. Ale po samostatné koleji se rozvinula komunikace mezi ředitelem naší společnosti Miroslavem Krupou a ředitelem K2 Software Tomášem Szkanderou, o tom, že bychom si mohli pomoci obchodně či v realizační rovině. Ukázalo se, že si v mnoha věcech rozumíme, což dalo základ i prohloubení spolupráce,“ doplňuje Jiří Novák.

Foto v úvodu – Jiří Novák (vlevo) a Petr Schaffartzik


 
  

- PR -

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.

  

- PR -

S mluvícím skladem firmy ušetří až 25% nákladů

Tempo růstu firem nabírá na obrátkách. Počet zákazníků roste, zvyšuje se obrat, ale co dělat, když najímání nových zaměstnanců nestačí na stále rychlejší zpracování objednávek? Existuje řada řešení, která při stávajících zásobách a stavech zvýší produktivitu až o 35%, přičemž uspoří firemní náklady až o 25%.