facebook
Aktuality -> Analýzy - 25. 2. 2015 9:34

IT specialistů je dlouhodobě nedostatek

Pokud rozumíte informačním technologiím, máte vyhráno. O šikovné lidi v tomto oboru se firmy perou a podle toho vypadají i nabídky zaměstnání. Dle nejaktuálnějších statistik Informačního systému platových výdělků (ISPV) si tak dle výdělku vedou odborníci na IT velice dobře. Platově výš se pohybují už jen ředitelé anebo piloti. Podle odborníků je dnes jistotou každoměsíčního dobrého ohodnocení dobrá schopnost orientace v IT technologiích. V tomto oboru je totiž uplatnění obrovské a na pracovním trhu je po absolventech IT rostoucí poptávka. Pravidlem je, že dokonce není možné sehnat do firmy ani absolventa IT.„Problém tkví v tom, že většina studentů tohoto oboru nalezne uplatnění již v průběhu studia,“ říká Kristýna Potůčková z personální agentury ProfesKontakt. To dosvědčuje i ředitel Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva Radek Řechka. „Víme z dlouholeté zkušenosti, že šikovní studenti IT oboru mají stoprocentní zaměstnanost již daleko před ukončením vysokoškolského studia. Poptávka trhu je skutečně vysoká.“

 

Často se IT odborníci nenechávají zaměstnat na hlavní pracovní poměr, ale mají kontrakty hned s několika zaměstnavateli. Je to pro ně totiž finančně výhodnější. Podle čerstvých statistik ISPV si specialisté na informační technologie a jejich správu vydělají od 247 do 326 korun za hodinu práce. I přes vyšší platovou třídu se však po vývojářích softwarů, návrhářích databází a specialistech počítačových sítí vždy zapráší. Roste totiž poptávka firem po specialistech v tomto oboru díky rychlému vývoji technologií a potřebě držet krok s konkurencí, nebo ještě lépe, předehnat ji. A k tomu je většinou potřeba právě lidí, kteří rozumí informačním technologiím.

 

Zde však vyvstává otázka, zda bude v budoucnu poptávka firem po dobrých IT specialistech vůbec uspokojitelná, když již nyní roste v řádu desítek procent každý rok. „Nicméně zvyšující se zájem je dobrou zprávou právě pro mladé lidi. Pokud mají v tomto směru nadání a dopřejí si dostatečné vzdělání, nemusí se v žádném případě bát o dobrý výdělek a už vůbec ne nezaměstnanosti,“ uzavřel Radek Řechka.


 
POINT.X (2018-19)
  

- Inzerce -

Service Desk aneb řízení služeb IT

OnlioProvoz jakéhokoli systému – a nemusí jít jen o informační technologie – vyžaduje efektivní přebírání a zpracování požadavků jak od koncových uživatelů, tak i od pracovníků IT oddělení. A případně dalších stran.

  

- Inzerce -

Do České republiky míří Qlik Sense Tour

Qlik Sense TOur 2018, 23. květen, PrahaPo roce se v Praze opět zastaví turné Qlik Sense Tour 2018, které ukáže jak bude vypadat blízká budoucnost vizuálních analýz a business intelligence. Na programu jsou trendové prezentace, série úderných demo ukázek, i workshop, kde si účastníci budou moci vytvořit vlastní, plně funkční aplikaci v Qlik Sense. Zažijte budoucnost datových analýz v přímém přenosu. Qlik přichází v nejlepší formě – v Praze 23. května.