facebook
Aktuality -> Analýzy - 25. 2. 2015 9:34

IT specialistů je dlouhodobě nedostatek

Pokud rozumíte informačním technologiím, máte vyhráno. O šikovné lidi v tomto oboru se firmy perou a podle toho vypadají i nabídky zaměstnání. Dle nejaktuálnějších statistik Informačního systému platových výdělků (ISPV) si tak dle výdělku vedou odborníci na IT velice dobře. Platově výš se pohybují už jen ředitelé anebo piloti. Podle odborníků je dnes jistotou každoměsíčního dobrého ohodnocení dobrá schopnost orientace v IT technologiích. V tomto oboru je totiž uplatnění obrovské a na pracovním trhu je po absolventech IT rostoucí poptávka. Pravidlem je, že dokonce není možné sehnat do firmy ani absolventa IT.„Problém tkví v tom, že většina studentů tohoto oboru nalezne uplatnění již v průběhu studia,“ říká Kristýna Potůčková z personální agentury ProfesKontakt. To dosvědčuje i ředitel Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva Radek Řechka. „Víme z dlouholeté zkušenosti, že šikovní studenti IT oboru mají stoprocentní zaměstnanost již daleko před ukončením vysokoškolského studia. Poptávka trhu je skutečně vysoká.“

 

Často se IT odborníci nenechávají zaměstnat na hlavní pracovní poměr, ale mají kontrakty hned s několika zaměstnavateli. Je to pro ně totiž finančně výhodnější. Podle čerstvých statistik ISPV si specialisté na informační technologie a jejich správu vydělají od 247 do 326 korun za hodinu práce. I přes vyšší platovou třídu se však po vývojářích softwarů, návrhářích databází a specialistech počítačových sítí vždy zapráší. Roste totiž poptávka firem po specialistech v tomto oboru díky rychlému vývoji technologií a potřebě držet krok s konkurencí, nebo ještě lépe, předehnat ji. A k tomu je většinou potřeba právě lidí, kteří rozumí informačním technologiím.

 

Zde však vyvstává otázka, zda bude v budoucnu poptávka firem po dobrých IT specialistech vůbec uspokojitelná, když již nyní roste v řádu desítek procent každý rok. „Nicméně zvyšující se zájem je dobrou zprávou právě pro mladé lidi. Pokud mají v tomto směru nadání a dopřejí si dostatečné vzdělání, nemusí se v žádném případě bát o dobrý výdělek a už vůbec ne nezaměstnanosti,“ uzavřel Radek Řechka.


 
  

- Inzerce -

Ochrana proti výpadku napájení u velmi důležitých provozů

CyberPowerDatacentrum je zvláštním druhem provozu, který sice nic nevyrábí, ale stará se zákazníkům o data a dodává jim výpočetní výkon pomocí virtuálních strojů. Z toho je jasné, že byť krátkodobý výpadek zde může mít kolosální důsledky nejen pro provozovatele datacentra, ale i pro jeho zákazníky. Provozovatel si nemůže dovolit, byť jen krátkodobý, výpadek poskytovaných služeb. Napájení tedy musí splňovat požadavek 24/7.

  

- Inzerce -

Parfumerie Douglas sází na automatizované zpracování přijatých faktur

DouglasMaloobchodní řetězec parfumerií Douglas automatizuje příjem faktur od dodavatelů s využitím řešení Orion Invoice Flow, které zpracovává 99 % faktur strojově. Na jejich formátu přitom nezáleží. Doklad může přijít poštou, e-mailem jako soubor PDF nebo také jako strukturovaná elektronická data.

Časopis IT Systems / Odborná příloha Kalendář akcí
Pomáháme firmám růst
RSS kanál