facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 28. 4. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

I vlastníci jednotek mohou hlasovat online

Česká softwarová společnost Externity, která se zabývá vývojem webových a mobilních aplikací, představila novou aplikaci eVlastníci, která je zaměřená primárně na online hlasování společenství vlastníků jednotek (SVJ). Aplikace umožňuje SVJ uspořádat právně závazné hlasování bez nutnosti konání schůzí, které je často problém svolat v usnášeníschopném formátu. Pro uvedení aplikace eVlastníci na trh byl založen stejnojmenný startup.



„Přes dvacet let používáme online bankovnictví, přes deset let komunikujeme se státem elektronicky a kvůli rozhodnutí o vyma­lo­vá­ní chodeb v domě jsme doposud museli trávit čas něko­li­ka­ho­di­no­vou diskuzí v kočárkárně nebo pronajaté zasedačce. Myslíme si, že je třeba i hla­so­vá­ní SVJ posunout do roku 2022. Vždyť u nás funguje asi 70 tisíc SVJ, které tento problém řeší,“ říká Lukáš Truxa, spoluzakladatel startupu eVlastníci. „Pokusy o online hla­so­vá­ní SVJ tu sice již v rámci jiných platforem jsou, ale nikdo se na to primárně nesoustředí. Podle nás je právě hlasování tou nej­dů­le­ži­těj­ší věcí v rámci SVJ – pokud dobře funguje, tak samo o sobě dokáže zlepšit vztahy mezi vlastníky. Proto jsme se do toho pustili opravdu naplno a eVlastníci jsou tak první aplikací zaměřenou právě na hlasování SVJ, která je přístupná jak na webových stránkách, tak přímo v samostatné aplikaci v mobilním telefonu.“

SVJ se s problémy s hlasováním potýkají dlouhodobě. Z průzkumu startupu eVlastníci vyplývá, že jen v 61 % případů v posledních třech letech byla schůze SVJ usnášeníschopná a mohlo se tak na ní hlasovat. Vyvrcholením pak byla pandemie koronaviru. Během ní dokonce ve 45 % případů ani žádná fyzická schůze neproběhla, u 18 % SVJ se na schůzi sešel menší počet lidí, než byl dříve obvyklý. Ačkoliv alespoň jednou za rok je schůze SVJ povinná, pouze 32 % SVJ nahradilo osobní setkání tzv. hlasováním per rollam – tedy hlasováním mimo shromáždění, například poštou nebo online způsobem. „Tento způsob hlasování byl pro SVJ mnohdy jediným možným způsobem rozhodování. Alarmující ale je, že podle našeho průzkumu u 87 % takových hlasování neproběhlo vůbec žádné ověření členů SVJ, což jsme také chtěli aplikací eVlastníci vyřešit,“ vysvětluje Ondřej Bělecký, spoluzakladatel startupu eVlastníci.

eVlastníci

Když měli respondenti oznámkovat, jak hlasování během domovních schůzí probíhá, dosáhlo průměrné hodnocení známky 2,9. Největšími problémy je podle nich nedostatečná účast (43 %), diskuze mimo téma hlasování (31 %) a neshoda mezi členy SVJ (28 %).

Průzkum, ze kterého jsou data čerpána, probíhal na přelomu roku a zapojilo se do něj přes 800 respondentů. 44 % z nich zastává či v nedávné době zastávalo řídící funkci v SVJ či bytovém družstvu, zbytek tvořili běžní členové SVJ a družstev.

eVlastníci jsou první specializovanou webovou a mobilní aplikací zaměřenou na online hlasování SVJ, které lze kombinovat s tradičním způsobem, takže z účasti na rozhodování majitelů bytů není nikdo vyloučen. Aplikace eVlastníci umožňuje přípravu hlasování, zabezpečený proces hlasování a identifikaci vlastníků, vyhodnocení výsledků s automatickým přepočtem podle podílů a přehled všech hlasování včetně jejich archivace.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.