facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 10. 5. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

I banky už ve velkém přesouvají své IT systémy do cloudu

Nový průzkum Accenture zjistil, že více než čtyři z pěti bank (82 %) realizují nebo plánují přesun více než poloviny výpočetní zátěže do cloudu. Banky nyní snižují svou desítky let trvající závislost na starších mainframových technologiích a do cloudu plánují přesunout významnou část svých klíčových obchodních funkcí. Tento krok jim umožní rychleji uvést nové produkty na trh a udržet tak krok s konkurencí.



Z nového průzkumu společnosti Accenture s názvem The great cloud mainframe migration: what banks need to know vyplývá, že přesun více než poloviny výpočetní zátěže do cloudu plánují více než čtyři z pěti bank (82 %), téměř každá čtvrtá (22 %) má pak v plánu do cloudu přesunout až 75 % všech úloh, a to v horizontu nadcházejících dvou až pěti let.

Mezi nejčastější důvody pro migraci mainframů do cloudu řadí dotazovaní představitelé bank zejména rychlost a agilitu (43 %), větší bezpečnost (41 %) a možnost jednoduše přidat nové funkce (37 %). Tři z pěti vedoucích pracovníků (62 %) si od migrace do cloudu slibují vnitřní míru návratnosti (IRR) svých investic vyšší než 10 % a více než tři čtvrtiny (77 %) očekávají, že se jim peníze a úsilí investované do migrace mainframů vrátí během 18 měsíců.

Mnoho bank již začalo přesouvat některé své aplikace do cloudu, například v rámci systémů zaměřených na zákazníky jako je mobilní a online bankovnictví. U řady svých klíčových obchodních funkcí – včetně evidence klientů, plateb, investic, či rizik – se však banky stále spoléhají na starší mainframovou technologii.

„Výsledkem je, že většina základních bankovních produktů jako běžné a spořicí účty funguje na kódu, jenž byl napsán před desítkami let. Zároveň banky čelí výzvám v podobě fintechů. Proto se stále častěji obrací ke cloudu, který jim umožní rychleji inovovat bankovní produkty a udržet si tak konkurenceschopnost v rychle se měnícím prostředí,“ říká Karel Kotoun, senior manažer v oblasti finančních služeb ze společnosti Accenture.

Karel Kotoun
Karel Kotoun

Ty banky, které s přechodem do cloudu váhají, uvádějí jako hlavní důvod obav možné narušení provozu byznysu a také nedostatečnou znalost fungování starého zdrojového kódu. Většina znalostí potřebných k udržení mainframů v provozu se totiž nachází v hlavách těch zaměstnanců, z nichž mnozí pomalu uvažují o odchodu do důchodu. Hrozí tak nedostatek expertů s potřebnými znalostmi, kteří by dokázali staré systémy udržovat v chodu.

Najít experty na cloud, kteří by zároveň měli dostatek zkušeností s legacy systémy, představuje větší výzvu. Bankám se sice daří nabírat nové zaměstnance, nedaří se jim však dlouhodobě udržet ty stávající. Přitom právě znalosti a zkušenost „veteránů“, kteří s mainframy pracovali dlouhá léta, jsou pro úspěšný přechod do cloudu zásadní. Úspěšné banky si proto v předstihu vytvářejí plán pro dovednosti, které budou v budoucnu potřebovat, a vyvíjejí strategie pro nábor nových zaměstnanců a rekvalifikaci těch, kteří již ve firmě působí déle.

„Hrozba odchodu zkušených zaměstnanců, kteří umí s mainframy pracovat, by měla přesun do cloudu spíše akcelerovat. Na druhou stranu, k úspěšnému překonání překážek spjatých s migrací do cloudu a k plnému využití všech možností, které cloud nabízí, potřebují banky dostatek talentů se specifickým skillsetem. Těch se jim však nedostává tolik, kolik by bylo potřeba,“ říká Kotoun.

Mezi další klíčová zjištění průzkumu patří např:

  • Banky vidí v cloudu příležitost pro zvýšení efektivity, jelikož náklady na udržení mainframe rostou. Naprostá většina (91 %) dotázaných vedoucích pracovníků bank uvedla, že náklady na údržbu mainframů v posledních několika letech vzrostly.
  • Roste hlad po zaměstnancích se specifickým skillsetem. Dotazovaní bankovní manažeři vidí největší poptávku po dovednostech v oblasti kybernetické bezpečnosti (47 %) a po dovednostech v oblasti cloudových řešení (46 %), včetně schopnosti navrhovat na cloudu založenou virtuální infrastrukturu, platformy i konkrétní aplikace.
  • Většina legacy mainframů je stará 5 až 20 let. Více než polovina (58 %) dotázaných uvedla, že jejich mainframové systémy jsou staré 5 až 10 let, 27 % dotázaných odpovědělo 11 až 20 let a 9 % dotázaných uvedlo stáří bankovního mainframu 21 až 30 let.
  • Veřejný cloud je nejvíce preferovanou možností pro migraci základních systémů. Téměř dvě třetiny (63 %) bank plánují přesunout úlohy ze svých mainframů do prostředí veřejného cloudu. Tím si zajistí větší nákladovou efektivitu, flexibilitu a snazší fungování v souladu s regulačními předpisy. Přibližně třetina (31 %) pak plánuje využít model hybridního cloudu a pouhých 6 % plánuje využít privátní cloud.

Globální průzkum, ze kterého zpráva vychází, byl uskutečněn mezi 150 vedoucími pracovníky bank, které již začaly migrovat své mainframy do cloudu či tak mají v plánu učinit v nejbližší době.

Celou zprávu s více informacemi si můžete přečíst „The great cloud mainframe migration: what banks need to know“.


 
  

- PR -

Unicorn Systems podpořil Pluxee v přechodu do cloudu

Softwarová firma Unicorn Systems pomohla společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), která se specializuje na oblast zaměstnaneckých benefitů, s přechodem do cloudu. Důvodem této náročné digitální trans­for­mace byla snaha modernizovat IT infrastrukturu společnosti a zvýšit efektivitu jejího podnikání.

  

- PR -

Signys Logistics: Řízení skladů přes mobilní aplikaci efektivně a online!

Moderní logistika vyžaduje efektivní a spolehlivé řešení pro řízení skladů a sledování zásob. S aplikací Signys Logistics a modu­lem řízených skladů WMS Signys máte na dosah ruky nástroje, které vám umožní zvýšit efektivitu vašich logistických operací a dosáhnout tak co nejvíce optimálního využití zdrojů.